Ekipa „Poslednjeg Srbina u Hrvatskoj“ bira svoje omiljene zombi filmove
Piše: Đorđe Bajić
Hrvatsko-srpska koprodukcija Poslednji Srbin u Hrvatskoj krajem februara-početkom marta započela je svoj bioskopski život. Beogradska premijera ove horor komedije sa elementima političke satire održana je u okviru FEST-a, a 7. marta ovaj film stiže i na redovan repertoar srpskih bioskopa. Radnja Poslednjeg Srbina se odigrava u Hrvatskoj, u budućnosti, za vreme zombi epidemije koji mogu da zaustave samo – Srbi. Posrnula filmska diva Franka (Hristina Popović), dekadentno bogati Mića (Krešimir Mikić), besprizorno zla Vesna (Tihana Lazović) i nesnosno zadrti Maks (Dado Ćosić) pokušavaju da se spasu od zombi pošasti na sve moguće i nemoguće načine, što će ih dovesti u brojne komične i/ili zastrašujuće situacije. U iščekivanju premijere, ekipu filma smo zamolili da nam otkriju svoje omiljene zombi filmove… I evo njihovog izbora…
Za početak – reditelj/scenarista Predrag Ličina. On nam je na ovu temu rekao: „Izabrati najbolji zombi film jedan je od najtežih zadataka s kojim sam se susreo u poslednjih 45 godina, jer mogu nabrojati barem sedam koji dele prvo mesto. Ipak, kad bi me kidnapirali vanzemaljci i uperili mi laser u glavu s pitanjem ’Ako za 5 sekundi ne kažeš koji ti je omiljeni zombi film – pucamo!’, to bi bila Romerova Zora živih mrtvaca. Bio je to jedan od prvih zombi filmova koje sam gledao, na malom ekranu, sredinom 1980-ih. Igrajući se ispred zgrade sledećeg dana, mi deca smo se međusobno ispitivali ’Jeste gledali onaj film s čudovištima u robnoj kući? Kako je dobar!’ Nismo tada znali da se ta čudovišta zovu zombiji, a da je robna kuća zapravo tržni centar.“ Pored Romerovog izvornika, Ličina izuzetno ceni i verziju Zeka Snajdera iz 2004. godine, za koju smatra da je najbolji rimejk ikada snimljen.
Naš najpoznatiji i najzaposleniji majstor za specijalne efekte, Miroslav Lakobrija, takođe izdvaja drugi film iz zombi opusa majstora strave Džordža E. Romera, originalnu Zoru živih mrtvaca iz 1978. godine. „Džordž Romero je ovim filmom postavio standarde kako zombi filmovi treba da izgledaju. Ono što posebno volim kod ovog filma su masovne scene, u to vreme inovativne i sveže, kao i neprevaziđene specijalne efekte za koje je bio zadužen moj profesionalni uzor Tom Savini. Danas ovaj film uživa status kultnog, a nadam se da će zombi komedija Predraga Ličine navesti mlađe generacije da se zainteresuju za starije filmove i otkriju bogatu istroriju zombi filma.“
Krešimir Mikić tumači glavnu ulogu u filmu, a na naše pitanje odgovara: „Horore volim, ali ne i one u kojima se pojavljuju zombiji zato što me previše podsećaju na stvarnost. Zbog toga bih odabrao jednu zombi komediju – Šon živih mrtvaca u režiji Edgara Rajta, britanski film sa izvrsnim komičarima Sajmonom Pegon i Nikom Frostom u glavnim ulogama. Iskreno, prija mi spoj horora i komedije zato što se onda manje bojim dok gledam.“
Glumica Hristina Popović nije puno oklevala: „Posle Poslednjeg Srbina u Hrvatskoj, koji je moj omiljeni zombi i ne samo zombi film, Svetski rat Z bi bio sledeći najdraži, naravno mnogo mesta ispod Ličininog filma. Tamo su najbrži zombiji i dosta brza transformacija u iste nakod ujeda a ja sam fan brzih zombija. Ima i nekoliko pametnih rečenica a pored Nikole Đurička igra i Bred Pit. Šta ćeš više?“
Dado Ćosić takođe ističe Poslednjeg Srbina kao svoj omiljeni zombi film, nakon čega mu je definitivno najdraži veliki korejski hit Voz za Pusan koji je pre tri godine snimio Sang-ho Jeon. „Od svih zombi filmova koje sam gledao pripremajući vlastitog zombija, korejski zombiji su najjeziviji“, otkrio nam je Ćosić. „Oni su moderni, brzi zombiji koji uz to imaju stanje hibernacije kada ne vide plijen, oslanjaju se samo na čulo vida. Scene kada junaci pokušavaju da prođu pored njih a da ne budu primećeni veoma su napete“.
Ćosićeva koleginica Tihana Lazović je takođe izdvojila film Voz za Pusan. „Veoma volim korejske trilere i horore, pa sam tako veliki fan filmova Jecaji, Video sam đavola, Sećanje na ubistvo… U tom điru sam pogledala i Voz za Pusan i film je na mene ostavio snažan utisak. Zombiji u ovom filmu spajaju ono najbolje od sporih romerovskih živih mrtvaca i modernih brzih zombija. Neumoljivi su i nezaustavljivi u svojoj potrazi za plenom, što je istovremeno zastrašujuće i neverovatno uzbudljivo. “
Majstor za specijalne efekte Miroslav Lakobrija je već iskusni „tvorac zombija“, a za ovu vrstu čudovišta specijalizovao se radeći na Zoni mrtvih i drugim kratkometražnim i dugometražnim zombi ostvarenjima domaćih i stranih autora, a sada i na Poslednjem Srbinu u Hrvatskoj. Uz to, Lakobrija je i veliki filmofil. „Filmovi zombi apokalipse su moja uža specijalnost, kako profesionalno, posmatrano iz perspektive majstora za specijalne efekte, tako i iz perspektive običnog gledaoca“, rekao je. „Samim tim film Poslednji Srbin u Hrvatskoj smatram veoma dragim i inspirativnim. Ako bih pravio paralelu između njega i nekog od mojih omiljenih filmova to bi sigurno bio film Povratak živih mrtvaca u režiji Dena O’Benona. Ova zombi komedija obiluje sjajnim specijanim efektima a uz to je i jako zabavan i dinamičan film, što ga čini uvek aktuelnim i gledljivim iako je snimljen davne 1985. godine.“
Šminkerka Svetlana Gutić odabrala je jedan klasičan film – Frankenštajna Džejmsa Vejla iz 1931. godine. Iako ovo nije zombi film u užem značenju ovog termina, neosporno je da je Frankenštajnovo čudovište jedno od prvih mrtvaca koji su oživeli na velikom platnu. „Vejlov film sam prvi put gledala kao devojčica, i još uvek me uhvati jeza kada pomislim na njega“, kaže Svetlana Gutić. „Šminka i maska su fantastične, neprevaziđene nakon svih ovih godina, autentične i u skladu sa pričom. Naravno, gluma Borisa Karlofa je maestralna – i upravo taj spoj njegovog nastupa i maske je ono što ovaj film čini nezaboravnim i nezaobilaznim.“
Na pitanje da li su njegovi zombiji „brzi“ ili „spori“, Predrag Ličina ne želi da odgovori, već poziva sve poklonike filmova o živim mrtvacima da dođu do bioskopa i to saznaju na licu mesta. Dobra zabava je zagaranotvana, pošto film sadrži dosta komičnih trenutaka, a po uzoru na već spomenute filmove Povratak živih mrtvaca ili Šon živih mrtvaca. Ličina specijalno za čitaoce City Magazina, da ne bude zabune, otkriva tačnu formulu žanrovske zastupljenosti u svom filmu: komedija – 39%, horor – 22%, naučna fantastika – 15%, avantura – 10%, romansa – 9%, vestern – 5%.