15 najboljih filmova u poslednjih pet godina
Na pola smo druge decenije u 21. veku, pa je došlo vreme da se odradi retrospektiva najboljih filmskih ostvarenja u tom periodu. Na blagajnama su najveću dominaciju ostvarili superherojski i filmovi po knjigama za mlade, ali i pored njih bilo je pregršt dobrih filmova svih žanrova za sve profile gledalaca.
Peter Bradshaw, kritičar lista Guardian pripremio je listu od 50 najboljih filmova od 2010-14. Mi smo za vas izdvojili 15 ostvarenja sa njegove liste.
1. Four Lions (Kris Moris, 2010)
Kris Moris je u ovoj komediji o muslimanskim bombašima samoubicama u Britaniji svima pokazao kako napraviti smrtno ozbiljan i dubok, ali istovremeno urnebesan film.
2. Deveruše (Paul Feig, 2011)
Komedija u produkciji Džada Apotoua okuplja vrhunsku žensku glumačku postavu u svojevrsnom ženskom odgovoru na sve one muške komedije iz iste kuhinje. Komičarka Kristen Vig briljira u glavnoj ulozi, a odgovorna je i za scenario.
3. Drvo života (Terens Malik, 2011)
Kultni režiser Terens Malik snima retko, ali zbog svog statusa među poštovaocima filma u stanju je da angažuje najbolje glumce za male pare (ovog puta Breda Pita, Džesiku Čestejn, Šona Pena…) . Film je ostvario veliki uspeh među kritikom, pa ga ni nagrade nisu zaobišle. Najvrednija od njih je svakako Zlatna palma u Kanu.
4. Umetnik (Michel Hazanavicius, 2011)
Prvi francuski film koji je dobio Oskara u kategoriji najboljeg film, kao i Oskara za najboljeg glumca i režisera, predstavlja pravi kuriozitet u današnjem vremenu s obzirom na to da se radi o nemom filmu u crno-beloj tehnici.
5. Ljubav (Mihael Haneke, 2012)
Veoma dirljiv film o teškim izborima s kojima je suočen stariji bračni par pred neminovnošću bolesti i smrti.
6. Master (Pol Tomas Anderson, 2012)
U jednom od poslednjih filmova Filipa Simora Hofmana, Pol Tomas Anderson prikazuje kako se veteran iz Drugog svetkog rata muči u prilagođavanju na civilni život, i koji je u svojoj potrazi za smislom nabasao na sektu koja je delimično inspirisana stvarnim počecima sajentologije.
7. Levijatan (Andres Zvjagnicev, 2014)
Ovaj film poznatog ruskog režisera je inspirisan biblijskom Knjigom o Jovu, i predstavlja svojevrstan presek stanja ruskog društva prikazan kroz dramu pojedinca u borbi sa korumpiranim lokalnim moćnicima.
8. Meda (Set Mekfarlejn, 2012)
Bizarna komedija o avanturama Marka Valberga i njegovog mede Teda, osim humora nudi i istraživanje muško ženskih odnosa, ili pre kritiku muškaraca koji imaju problema sa vezivanjem i nikako ne mogu da odrastu.
9. Nesrećna Džasmin (Vudi Alen, 2013)
Vudi Alen ne prestaje da snima zapažene filmove u kojima uživaju i publika i kritika. Kejt Blanšet je dobila Oskara za svoju ulogu bogatašice koja ne može da se pomiri sa razvodom od muža i spuštanjem na nižu socijalnu lestvicu.
10. Plavo je najtoplija boja (Abdellatif Kechiche, 2013)
Francuski film o odrastanju je još jedan dobitnik Zlatne palme na listi. Interesantno je da je film adaptacija grafičke novele.
11. Đango (Kventin Tarantino, 2012)
U Đangu se Tarantino oprobao u jednom od svojih omiljenih žanrova, špageti vesternu. Rezultat je još jedan filmski hit, sa puno nezaboravnih scena i likova.
12. Zaleđeno kraljevstvo (Kris Bak, Dženifer Li, 2013)
Ovaj Diznijev animirani mjuzikl baziran na bajci Snežna kraljica ostaće zapamćen po svojim nezaboravnim muzičkim numerama.
13. The Grand Budapest Hotel (Ves Anderson, 2014)
Priča o hotelu i njegovom vlasniku koga igra Ralf Fajns u izmišljenoj zemlji Zubrovka u vremenu analognom periodu između dva svetska rata uspeo je da izmami osmehe gledaocima širom sveta. Donekle staromodna screwball komedija, ali sa standardnim šmekom Vesa Andersona, će sigurno završiti sa puno nagrada na kraju festivalske sezone.
14. Boyhood (Ričard Linklejter, 2014)
Najoriginalniji film na listi je delo Ričard Linklejtera koji je snimao odrastanje jednog dečaka neverovatnih 12 godina.
15. 12 godina ropstva (Stiv Mekvin, 2013)
Ova drama snimljena po istoimenim memoarima Solomona Nortapa je jedan od najpotresnijih filmova u poslednje vreme. Priča prati slobodnog afroamerikanca u Americi 1841. godine koji kao žrtva zavere završava na plantaži kao rob.