Zašto se dugmad na muškoj i ženskoj košulji nalaze sa različite strane?
Drage dame, ako ste ikada ušle u kabinu da probate košulju i zapitale se zašto se dugmad nalaze na pogrešnoj strani, onda ste verovatno u ruci držale model za muškarce. Ako mislite da to i nema baš puno smisla – priključite se klubu. Ipak, izgleda da postoji opravdan razlog zašto su dugmad na muškoj i ženskoj košulji našivena na različitim stranama. Ostanite sa nama i u nastavku teksta kako biste saznali od kada datira ta modna zavrzlama.
Magazin Insider beleži da je najverovatniji razlog za ovaj fenomen zapravo činjenica da su muškarci u prošlosti nosili oružje, te su im dugmad sa desne strane košulje omogućavala da lakše izvade i upotrebe mačeve ili pištolje. Sa druge strane, žene su u prošlosti imale pomoć sluškinja, koje su im pomagale u oblačenju. Stoga su dugmad na ženskoj košulji sa leve strane.
Prema pisanju časopisa Today, većina stilskih rešenja za muškarce korene vuče iz vremena kada se puno ratovalo. Ne treba zaboraviti da je većina ljudi desnoruka, te gorenavedeno objašnjenje i te kako ima smisla. Dugmad su nekada bila izuzetno skupa, te su ih koristile samo bogate dame, koje su mogle da priušte poslugu. Kako su sluškinje stajale ispred ovih imućnih dama tokom oblačenja, bilo im je lakše da zakopčaju dugmad smeštenu sa leve strane košulje ili drugog komada garderobe.
Dugmad nisu oduvek označavala ovakvu vrstu podele među polovima. U An Encyclopedia of the History of Technology možemo pronaći podatak da su ona ranije služila kao ukras, a ne sredstvo za pričvršćivanje odeće. U obliku u kom ih koristimo danas, prvi put su se pojavila u 13. veku. Postoji još jedna zanimljivost u vezi sa dugmadima. Naime, nekada su korišćena kao sredstvo plaćanja. U 18. veku, njihova vrednost je bila tolika da su putnici kojima je ponestao novac mogli da ih skinu sa jakne i njima plate za uslugu – jako zgodno!
Izvor: The List
Fotografije: Unsplash