Interesantne činjenice o Nini Simon koje možda niste znali
Nina ne samo da je bila vrhunska pevačica sa istančanim muzičkim sluhom, već je koristila svoju popularnost i umetnost kako bi diskutovala o važnim temama. Zato saznajte ovih deset interesantnih činjenica o večnoj Nini Simon.
Umetničko ime
Pevačica je rođena kao Junis Ketlin Vejmon, 21. februara 1933. godine. Kada je počela da nastupa po raznim mestima u Atlanti, preuzela je ime Nina Simon. Nina, zbog toga što ju je tadašnji dečko tako zvao, a Simon po glumici i pevačici Simon Sinjore kojoj se divila.
Skromni počeci
Razlog zbog kog dosta Nininih pesama ima prizvuk gospela, leži u njenom odrastanju. Kao ćerka metodističkog sveštenika, Nina je praktično prohodala u crkvi, gde je sa tri godine počela da svira klavir.
Visoko obrazovanje
Nakon što je završila sredju školu kao najbolji đak, Nina je neko vreme pohađala prestižnu muzičku školu – Džulijard. Pokušala je da se upiše na Filadelfijski institut za muziku, ali u tome nije uspela, kako je tvrdila – zbog boje svoje kože. Dva dana pre smrti dobila je počasnu diplomu upravo sa ovog fakulteta. Pre toga je imala još dve počasne diplome, zbog čega je volela da je zovu – doktorka Nina Simon.
Karijera i aktivizam
Sa dvanaest godina Nina je jednom prilikom odbila da svira klavir u crkvi, jer su njeni roditelji morali da sede u poslednjem redu. Od tada pa do kraja svog života Nina je koristila muziku kao sredstvo u borbi protiv rasizma. Dovoljno je da se prisetite pesama kao što su Mississippi Goddamn, Why (The King of Love Is Dead) i Young, Gifted and Black. Ovakav stav često se odražavao na njenu karijeru, jer mnogi nisu želeli da je pozivaju na nastupe i puštaju njene pesme preko radija.
Stil kao stav
Turbani, trake, ukrasi u kosi, i glomazan odvažan nakit, bili su deo Nininog modnog stila. Ona je želela da ima upečatljiv izgled, baš kao što je kreirala veoma prepoznatljivu muziku. Nosila je i haljine i odela, ali će ostati poznata po svojim kombinacijama od pletenog mrežastog materijala.
Kuće širom sveta
Pored stana u Njujorku, Nina je svojim domom nazivala još Liberiju, Barbados, Englesku, Belgiju, Francusku, Švajcarsku i Holandiju. Jednostavan razlog za to jeste taj što je u svim ovim zemljama posedovala kuće i imanja. Tako je Nina preminula u svojoj kući u Južnoj Francuskoj, a njen pepeo je rasut u nekoliko afričkih zemalja.
Poznati prijatelji
Tokom šezdesetih godina, gospođa Simon i njen drugi muž živeli su odmah do Malkoma Eksa i njegove supruge. Oni nisu bili njeni jedini poznati prijatelji, već su tu bili i mnogi drugi, od kojih se posebno izdvaja kolega muzičar – Dejvid Bouvi.
Zabranjena pesma
Po legendi, pesmu Mississippi Goddam Nina je napisala za samo sat vremena. Povod za oštar tekst pesme bili su rasistički događaji koji su Simonovu doboko pogodili. Ubistvo aktiviste u Misisipiju, kao i napad na baptističku crkvu, bili su razlozi da pesma dobije odsečan ton, zbog kog je veoma dugo bilo zabranjeno da se pušta i svira.
Novi hitovi
Interesantno je da, iako je imala 40 albuma, ni jedna Ninina pesma nije dospela na mesto broj jedan američke top liste. Bez obzira na to, hitovi koje je stvorila i danas odzvanjaju u svetu muzike, što dokazuje album Nina Revisited… A Tribute to Nina Simone. Na njemu su umetnici poput Lorin Hil i Ašera na svoj način interpretirali 16 Nininih najpoznatijih pesama.
Možete je videti i danas
Nina je rođena u gradu Trion, Severna Karolina. Danas tamo, u sedećem položaju i za lebdećom klavijaturom, postoji njena skulptura. Ninina ćerka, Lisa Simon Keli, umetniku koji je napravio skulpturu poklonila je deo pepela svoje majke kako bi ga on inkorporirao u bronzano srce. To je simbolično trebalo da označi pevačicin povratak kući.
Naslovna slika: www.rollingstone.com