Sve što niste znali o dijamantima
Drage dame, nadamo se da volite skupoceni nakit i zanimljivosti u vezi sa njim, jer vam danas donosimo priču o dijamantima. Interesovanje i potražnja za njima ne jenjava, već upravo suprotno, čini se da raste iz godine u godinu. Iako ih mogu priuštiti imućnije osobe, nikad ne treba gubiti nadu, a pored toga, uvek se možemo diviti fotografijama i filmskim kadrovima sa dijamantima u glavnoj ulozi. Ostanite sa nama i u nastavku gde će vam Endru Kokson, vlasnik De Beers’ kuće nakita otkriti 5 manje poznatih činjenica o njima.
Postoji nešto u vezi sa dijamantima što nas privlači kao magnet. Možda je tajna u tome što deluju nedostižno, ili tako glamurozno, tek svaka žena koja drži do sebe bi ih poželela u svojoj kutiji za nakit. U redovima koji slede, pročitajte reč stručnjaka i još jednom se uverite u njihovu prefinjenost i vrednost.
- Ne postoje 2 ista dijamanta
Prirodni dijamanti su jedna od najstarijih i najređih blaga, koji su nastali usled velike toplote i pritiska u Zemljinom omotaču, u periodu pre 800 miliona i 3.4 milijarde godina. Stariji su od zvezda na nebu, te ih ima u ograničenim količinama. Upravo zbog činjenice da su nastajali u dugom vremenskom razmaku tokom evolucije Zemlje, svaki pojedinačno je drugačiji. Dijamanti se razlikuju po obliku i boji, u zavisnosti od uslova u kojima su se formirali, te dubine od 300 kilometara odakle su potekli. Zato je svaki poseban na svoj način.
- Možete verovati samo sopstvenim očima
Dijamanti su uzbudljivi i svako ih posmatra drugačije. Čak i ista osoba jednu sliku vidi jednim, a drugu drugim okom. Postoje 3 elementa koja poseduju, a to su vatra, život i sjaj, te svako oseti drugačiju energiju kada ih ugleda. Endru Kokson savetuje da verujemo svom oku, razumu i srcu. Na engleskom jeziku postoji izraz 4 Cs, što označava prva slova 4 reči koje ih opisuju: cut, clarity, colour i carat weight, što bismo preveli kao način brušenja, čistoća kamena, boja i težina u karatima. Zlatar savetuje da prilikom odabira prstena više pažnje obratimo na to da li nam odgovara obim i cena. Obično usledi iznenađenje, te pravi primerak pronađe nas, i desi se ljubav na prvi pogled, koja vremenom ne bledi.
- Dijamanti imaju magičnu istoriju
Kada su po prvi put otkriveni u Indiji, pre otprilike 2.500 godina, nalazili su se u sirovom stanju, a lokalno stanovništvo je odmah prepoznalo njihovu mističnu moć. Hladni i postojani, činilo se da su nedostižni, posebno zbog toga što su bili toliko tvrdi za obradu, ni nalik drugom dragom kamenju. Stoga ne čudi podatak da je tek pre 500 godina osmišljen način za njihovo brušenje. Neobrađeni dijamanti predstavljali su amajliju brojnim prinčevima i kraljevima, koji su ih nosili prišivene za odeću tokom ratovanja. Tek kasnije se rodila saga o dijamantima kao simbolu ljubavi u vidu vereničkog prstena. Jedan srednjevekovni prsten imao je ugraviranu poruku sledeće sadržine: „I kada nisam tu, misli na mene“. Danas, mnogi kupuju dijamantski nakit na poklon ili da ugode sebi.
- Dijamanti su najtvrđi minerali
Dijamant je najtvrđi mineral, ne samo na Mosovoj skali, gde se nalazi na 10. mestu, već je 4 puta tvrđi od svih predmeta na Zemlji. Takođe, ne proizvodi elektricitet, te zbog toga mnogi ljudi dodiruju svoj dijamant dok o nečemu razmišljaju.
- Dijamanti ulepšavaju svet, ali ih treba pažljivo čuvati
Iako su postojani, dijamantima se mora pristupati sa velikom pažnjom. Upravo zato juveliri koriste svilene rukavice. Razlog je jednostavan, nepažljivim rukovanjem, dijamant gubi na prozirnosti i blistavosti. Nauka kaže da se ugljovodonici, ulja i masnoće lepe za površine koje ne sadrže kiseonik. Dijamant je čist ugljenik, te je magnet za nečistoće. Najbolji način da ga očistite jeste da ga odnesete u zlataru i prepustite ga stručnjaku. Nemojte pokušavati to da radite na svoju ruku raznom kućnom hemijom.
Izvor: Vogue UK
Fotografije: Pinterest