Zašto je siva boja hit u enterijeru?
Ukoliko ste ljubitelj enterijera, verovatno ste primetili da su sivi tonovi postali jedni od omiljenih kada su u pitanju neutralne boje. Bež i boja hrastovine i dalje važe za najzastupljenije u domovima, međutim siva donosi osveženje koje smo čekali. Bilo da se odlučite za hladne tonove ili za greige, nećete pogrešiti, a ukoliko ostanete sa nama i u nastavku otkrićete zašto.
Kako se bliži proleće i mnogi od vas razmišljaju o opremanju ili renoviranju stana, današnji tekst smo posvetili upravo vama. Nije lako odabrati boju za zidove, nameštaj i detalje tako da prostor deluje prijatno i svedeno. Potrebno je razmišljati na duge staze, te biti praktičan, stoga je naš predlog siva boja. Neke od glavnih prednosti jesu što je laka za održavanje, kao i kombinovanje sa drugim nijansama spektra. Međutim, ona nudi još puno pozitivnih strana, a mi smo u redovima koji slede izdvojili neke od njih. Pored toga, saznaćete i kada i kako da je primenite u vašem prostoru.
Za početak, dobro se upoznajte sa svim nijansama sive koje postoje. Ovaj korak je važan zbog dinamike enterijera, kako ne bi preovladavali isključivo hladni tonovi. U uvodnom delu već smo spomenuli greige, koja nastaje dodavanjem bež ili braon boje. Na ovaj način dobijate nešto topliju nijansu sive, koja će se lepo uklopiti sa ostatkom dekora. Ukoliko niste sigurni da li umete da razlikujete hladne od toplih tonova, posavetujte se sa stručnjakom za boje. Često se dešava da dve nijanse nisu kompatibilne, te je krajnji rezultat loš. Takođe, pronađite pravu zamenu za crnu i teget, a naš predlog su ugljani tonovi. Prostorije neće delovati suviše zatvoreno ili sumorno, a najbolje je da tapacirani nameštaj i tepisi budu upravo te boje. Kada su u pitanju podtonovi sive, oni igraju veliku ulogu, a najčešće naginju ka plavoj, braon ili zelenoj nijansi. Pustite mašti na volju i zaboravite na priče o tome kako je siva konzervativna boja. Ako na umu imate kombinovanje različitih boja u enterijeru, igrajte na sigurno i odaberite sivu kao jednu od njih.
Sa druge strane, ne zaboravite da je siva neutralna boja, pa izbegavajte kombinovanje nameštaja i detalja u bež boji. Znatno bolji efekat postiže se odabirom jedne od njih. Siva nas podseća na more i prirodne elemente, tako da boravak u prostoru u kome ona preovlađuje budi zen osećaj. Međutim, pazite da ne previdite komade nameštaja te boje, kao što su peć ili radna površina u kuhinji. Takođe, razmislite i o tome koliko brzo beli zidovi posive usled zagađenja. To je važno kako biste napravili balans, i izbegli jednoličan efekat.
Jedna od ideja za razbijanje monotonije jeste kombinacija u boji slatkiša, a za to vam mogu poslužiti pink, žuti ili plavi tonovi. Takođe, crno-beli detalji svakoj prostoriji daju originalni pečat.
Izvor: The Spruce
Fotografije: Pinterest