Kako sa decom razgovarati o korona virusu?
Iako nam se nekada može učiniti da deca ne doživljavaju svet očima odraslih, ona i te kako primećuju šta se odvija oko njih. Trenutna tema broj jedan u svetu i kod nas je korona virus, stručno nazvan COVID-19, te iz minuta u minut pratimo aktuelnosti, što se odražava kako na našu svakodnevicu, tako i na decu. Ukoliko niste sigurni kako da im na najbolji način objasnite šta se zapravo dešava, u nastavku pročitajte reč stručnjaka…
1. Za početak se priberite
U trenucima u kojima neprestano slušamo izveštaje o broju preminulih i zaraženih od korona virusa, teško je ne razmišljati o opasnosti koja vreba na svakom koraku. Međutim, treba biti iskren prema sebi i priznati da ste zabrinuti, kako bi vas deca razumela, a ne samo paničiti i prenositi nervozu. Dosadašnje iskustvo kliničkih psihologa pokazuje da veliki broj dece kod kuće neprestano sluša priču o virusu, i ni o čemu drugom, što i njima uliva strah. Razlog je jednostavan, deca se ugledaju na roditelje tako što posmatraju izraze lica i slušaju ono što govore. Tinejdžeri su poznati po tome da uzore vide u odraslima, te je važno da ne dozvolite da osećanja straha upravljaju vama. Obratite pažnju na ličnu higijenu, pre svega na pranje ruku, kao i na kvalitetan san, i zapamtite da panika predstavlja deo problema, a ne rešenje istog. Napravite razliku između brige i mera predostrožnosti.
2. Ne izbegavajte razgovor na ovu temu
Većina roditelja ima zaštitnički stav prema deci, a u ovom slučaju iskrenost i proverene informacije predstavljaju prvi korak. Stoga, samoinicijativno započnite razgovor o korona virusu i to tako što ćete se prilagoditi njihovom načinu razmišljanja.
3. Otkrijte koliko je dete upoznato sa temom
Sedite i porazgovarajte sa detetom kako biste otkrili šta je sve saznalo slušajući i čitajući medijske izveštaje do tog trenutka. Važno je da načinite prvi korak kako biste detetu pomogli da razgraniči neproverene informacije od onih pravih, i približili mu nivo opasnosti.
4. Imajte razumevanja za detetova osećanja
Iako dečiji strahovi iz ugla odraslog mogu delovati prenaglašeno, to ne znači da ona nemaju pravo da se tako osećaju. Pre nego što započnete priču iznoseći pristigle podatke, poslušajte dete i pokušajte da razumete njegovu zabrinutost. Pritom ne postavljajte gomilu pitanja, već dozvolite da dete samo podeli šta mu je na duši. Nekada će se ispostaviti da je strah posledica neproverenih informacija, ali važno je da to ustanovite i pružite mu potrebnu podršku.
5. Slušajte pouzdane vesti
U ovakvim trenucima važno je da odaberete pouzdane izvore informacija, kako biste umanjili zbrku u glavi, ali i pomogli detetu da nauči da pravi ispravne izbore. Pored toga, možete mu dodatno pojasniti o kakvom virusu je reč. Stručnjaci savetuju da mu prenesete sledeće – da je korona virus sličan gripu, koji se prepoznaje po kašlju, groznici i otežanom disanju. Takođe, ukoliko se primete navedeni simptomi, potrebno je obratiti se lekaru, a radi očuvanja zdravlja, savetuje se upotreba zaštitnih maski i ostanak kod kuće, kao i izbegavanje kontakta sa ljudima koji kašlju ili kijaju. Deca, kao i odrasli treba da peru ruke i izbegavaju dodirivanje očiju, nosa i usta. I, za kraj, virus se na sreću može izlečiti.
6. Prilagodite se uzrastu deteta
Deca mlađeg uzrasta zahtevaju dodatnu pažnju i vole kada ih zagrlite ili držite za ruku. Tada se osećaju bezbedno i možete da započnete razgovor. Pritom, važno je da im na slikovit način objasnite zašto je važno da slušaju odrasle. Možete se poslužiti likovima iz knjiga i crtanih filmova, kao što je Drakula, koji kija u lakat. Takođe, pojasnite im da treba redovno da peru ruke, kako ne bi prenosili bakterije. Ako imate dete školskog uzrasta, onda možete biti konkretniji i preneti mu simptome, kako bi znalo da ih prepozna. Pored toga, naglasite važnost održavanja higijene, pre svega pranja ruku i ne izlaženja iz kuće.
7. Pokušajte da održite dnevnu rutinu
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da se porodica pridržava navika koje je i do sada imala, samo da ih prilagodi trenutnim okolnostima. Roditeljima se savetuje da zadrže pribranost i mirnim tonom pojasne deci da će uz malo strpljenja sve biti u redu. Na taj način, svi će se osećati bolje i lakše će prebroditi krizni period.
8. Obratite pažnju na dečije ponašanje
Neka deca, posebno ona mlađeg uzrasta, ne umeju verbalno da izraze kako se osećaju. Stoga je važno da primetite promene u ponašanju, pre svega da li ispoljavaju znake glavobolje, bolova u stomaku ili poteškoće da zaspe. Dakle, pratite da li dete reaguje previše burno ili se povlači, te mu ukoliko je potrebno posvetite posebnu pažnju.
Izvor: Very Well Family
Fotografije: Unsplash