Porast broja beba slonova u Keniji
Ova godina donela nam je mnoga iznenađenja, uglavnom neprijatna, pa smo zbog toga odlučili da vas obradujemo lepim vestima. Promene koje su zadesile čitav svet, uticale su na porast broja beba slonova u nacionalnom parku Amboseli u Keniji. U jednoj sezoni na svet je došlo čak 140 mladunaca, što je rezultat smanjenja turističkih poseta, ali i porasta kišnih dana. Sve se odigralo u podnožju Kilimandžara, čiji snežni vrh deluje tako nestvarno u beskraju plavetnila. Posebnu radost unele su bebe blizanci, što je prava retkost, a ovakav bum se ne pamti… Razlog dosadašnjih problema bio je manjak hrane, koja je potrebna kako bi se slonovi održali u životu.
Mogućnost začeća i daljeg procesa zavisi od dostupnosti hrane, a u periodima suše, ženke slonova ne mogu da je obezbede dovoljno za svoje bebe. Na sreću, kiše je u protekloj sezoni bilo više nego dovoljno, a pad broja turista omogućio je da 20 meseci, koliko ciklus traje, prođe u potpunom miru. Kenya Wildlife Service u saopštenju je iznela podatak da je populacija slonova u ovoj zemlji udvostručila od 1989. godine do danas, pre svega zahvaljujući boljoj kontroli i suzbijanju krivolova. Park Amboseli prostire se na 392 kvadratna kilometara, i tu je smešten najveći broj slonova. U druge stanovnike ubrajaju se i obični gnuovi, zatim zebre, lavovi i hijene, kao i čak 300 vrsta ptica, te svakako nisu usamljeni. Navedene životinje odlaze do obližnjih bara i jezeraca kada nastupe velike kiše, kako bi se napojile vodom.
Borba za očuvanje slonova
Slonovi u ovoj oblasti Afrike predmet su velikog broja studija, za šta je zaslužna jedna dama po imenu Sintija Mos. Ona je sada već davne 1972. godine zajedno sa kolegom Harvijem Krouzom započela istraživanje, koje je i dalje aktuelno. Prate se sledeći parametri: rasprostranjenost, demografija, podela zaduženja i ponašanje. Kada je reč o izboru nacionalnog parka, Amboseli se učinio kao najpogodniji, jer slonovi tamo nisu zatvoreni, već se slobodno kreću prostranstvom. Zanimljivo je da pojedini primerci žive i opstaju već gotovo 50 godina, te su naučnicima veoma interesantni za proučavanje.
Istraživanje afričkih slonova
Tembo ili Ndovuh na svahilju nazivi su za slonove ovog područja, koji žive po principu matrijahata, a zajednicu predvodi najstarija ženka. Krdo ima veliki značaj, iako pojedini mužjaci znaju da se izdvoje. Ženke mu pak ostaju verne do kraja života. Bebe slonovi dolaze na svet na svake 2 do 4 godine, jer se dugo zadrže u utrobi, i ostaju uz ženku do 3. godine. Već po rođenju su osposobljene da hodaju, a vremenom dostižu 6 metara u dužini i 3 u visini, i mogu težiti čak 5000 kg. Za kraj vredi dodati da su ovi slonovi dugovečni, jer u blizini nema predatora, a osvajaju tromim tempom i iskonskom mudrošću.
Izvor: Elle Italia
Fotografije: Unsplash