Da li na Veneri ima života?
Postoje veliki izgledi da Venerini oblaci sadrže toksični gas koji stvaraju bakterije, zaključak je nove naučne studije. Istraživači ove planete su 14. septembra objavili tekst u žurnalu Nature Astronomy u kome su otkrili da se u Venerinoj atmosferi nalazi toliko tragova gasa fosfina, da se to jedino može objasniti činjenicom da ga proizvodi neki mikroorganizam.
Ako njihova pretpostavka bude potvrđena, i ne pronađe se nijedno drugo objašnjenje za pojavu fosfina, to bi značilo da na Veneri postoji vanzemaljski život. Naravno, treba još sačekati sa velikim proklamacijama dok istraživači i naučnici ne potvrde ovo saznanje.
„Ne kažemo da je definitivno u pitanju život“, izjavila je astronomkinja Džejn Grivs sa Univerziteta u Kardifu i dodala: „Mi samo tvrdimo da je postojanje gasa fosfina moguć znak života na Veneri“.
Fosfin je inače toksičan za ljude i sve organizme koji koriste kiseonik. S druge strane, za anaerobne organizme koji možda nastanjuju užarenu Veneru, on ne bi predstavljao problem. Ovaj gas lako uništavaju sunčeva svetlost i sumporna kiselina, koje u Venerinoj atmosferi ima napretek, tako da ove činjenice pobijaju tezu da je gas proizveden mnogo ranije. Grivs i njene kolege smatraju da je postojanje mikroorganizama na Veneri za sada jedina validna teorija ovog fenomena.
Izvor: Neatorama
Izvor naslovne slike: NASA/JPL-Caltech/ Wikimedia Commons