Putevima Nemačke: Region Vartburg Hajnih
Pri kraju godine često nam misli lutaju ka priželjkivanju novih avantura i novih iskustava i već zamišljamo šta ćemo sve postići naredne godine. To je trenutak kada sebi obećavamo da ćemo nadoknaditi propušteno, a aktuelna situacija naučila nas je da treba iskoristiti sve ono što možemo i kada možemo.
Putovanje se nalazi u vrhu prioriteta mnogih ljudi i to je nešto što nas sve povezuje, obogaćuje i oslobađa. Već smo pisali o tome kako je održivo putovanje sada aktuelnije nego ikada i kako pruža mogućnost za neka nova, jedinstvena iskustva u kojima svi možemo da učestvujemo bez loših posledica po našu planetu i okruženje.
Nakon što smo vam predstavili eco-friendly regione Nemačke, gradove koji funkcionišu na ovom principu i zanimljive destinacije i avanture, sada fokus stavljamo na jedan konkretan region – Vartburg Hajnih.
Ono što je specifično u vezi sa ovim regionom je da obuhvata dve oblasti koje se nalaze na UNESCO listi svetske baštine – Nacionalni park Hajnih i zamak Vartburg. Zbog toga, ali i zbog činjenice da je većina smeštaja u okolini posvećena održivosti i očuvanju prirode, ovo je oblast u kojoj ćete se ne samo izmestiti iz svakodnevice i doživeti neka nova iskustva, nego i biti u kontaktu sa prirodom i čuvati je.
Nacionalni park Hajnih nalazi se u Turingiji, između gradova Bad Langesalca i Ajzenaha, a obuhvata 75 kvadratnih kilometara listopadnog drveća. Ovde se nalazi jedna od najstarijih šuma bukvi u Nemačkoj, a svoje stanište tu ima i bogat i raznolik životinjski svet. Postoje različiti načini za istraživanje ove oblasti, a tokom zime izdvaja se vožnja saonicama po snegu. Tu su i dobro obeleženi pešački putevi i stazice koje možete istraživati do mile volje.
Ova šumska oblast razlikuje se od mnogih drugih jer je dugi niz godina bila pod jurisdikcijom vojske i ljudima je bio zabranjen pristup. U takvom okruženju, priroda je neometano bujala i zato danas postoji prilika da se u tišini prepustite pogledu na prelepu okolinu i čak rano ujutru posmatrate životinje u prirodnom okruženju.
Da priđete bliže divljim mačkama možete u selu Hičeroda, svojevrsnom rezervatu u kome se one slobodno šetaju i ne plaše ljudi. Tu je i interaktivna izložba i gomila informacija za sve one koji žele da saznaju više o ovim životinjama.
Za mnoge polazna tačka za istraživanje ove oblasti je Ajzenah, koji ima višestruki istorijski značaj. Tu je 1522. godine Martin Luter preveo Novi zavet sa grčkog na nemački jezik. Takođe, ovo je rodno mesto Johana Sebastijana Baha i u gradu se nalazi kuća-muzej sa najvećom izložbom posvećenom čuvenom kompozitoru. Još jedna zanimljivost za ljubitelje muzike je muzej Vila Rojter, u kojoj se nalazi druga po veličini kolekcija dela Riharda Vagnera na svetu.
Ljubiteljima automobilizma ovaj grad može da bude poznat iz drugih razloga, naime, u njemu se do 1990. godine proizvodio čuveni Vartburg, limuzina koja je bila veoma popularna na našim prostorima. Tu je naravno i muzej posvećen automobilizmu i tradiciji dugoj 115 godina, a u kome se nalaze istorijski modeli automobila, prototipi i dizajni koji će oduševiti mnoge.
Nezaobilazna tačka je i dvorac Vartburg, koji se nadnosi nad Ajzenah i koji je takođe pod UNESCO zaštitom. Star skoro hiljadu godina, on predstavlja jednu od najbolje sačuvanih srednjevekovnih tvrđava u Nemačkoj i mnogi ga smatraju jednim od najpoznatijih zamkova ove zemlje.
U 16. veku pružio je utočište Martinu Luteru, koji je baš ovde prevodio Novi zavet. Danas je moguće odsesti baš u zamku, naravno daleko udobnije i raskošnije nego što je to bilo u Luterovo vreme, uz prigodne specijalitete u restoranu koji je deo hotela.
Kao svedok mnogih istorijskih događaja, mesto na baštini dobio je 1999. godine, a i danas oživi zahvaljujući muzičkim i drugim kulturnim dešavanjima. Ovo mesto nije samo još jedna građevina, već odiše posebnim šarmom i romantičnom neodoljivošću povratka u prošlost i doživljavanja davnih događaja iz moderne vizure.
Naslovna fotografija: GNTB/Francesco Carovillano