Kakav efekat salicilna kiselina ima na kožu?
Borba protiv akni veoma je rasprostranjena širom planete, ali na sreću postoje brojni kozmetički saveznici koji nam mogu olakšati ovaj proces. U njima prednjači salicilna kiselina, za koju mnogi tvrde da samo tokom jedne noći može otkloniti aknu, pri čemu se ta regija lica vraća u ravnotežu. Ukoliko želite da otkrijete način na koji ona deluje, pozivamo vas da ostanete sa nama i u nastavku.
Ova kiselina ubraja se u beta hidroksilne, a odlikuje je to što je hidroksilna grupa razdvojena sa dva ugljenikova atoma. Ovo je važno razumeti, jer se zahvaljujući ovim odlikama salicilna kiselina rastvara u masnoći, i može da prodre u kožu putem pora. Sastav je taj koji pravi razliku u odnosu na alfa hidroksilne kiseline, koje nemaju ovakvo dejstvo, i samim tim nisu rešenje za mitisere ili bubuljice.
Ali, vratimo se preparatu o kome je danas reč, koji kada se nanese na željenu tačku uklanja višak mrtvih ćelija i otpušava pore. Uz to, vredi napomenuti da njegovo antiupalno svojstvo ubrzava proces zaceljivanja. Ukoliko govorimo o drugim aspektima, salicilna kiselina doprinosi pilingu kože, a poznata je i po keratoličkom delovanju, što bi značilo da omekšava i uklanja zadebljali sloj kože, te dezmolitičkom svojstvu.
Uprkos svemu što ste pročitali, salicilna kiselina nije baš tako jednostavna za upotrebu, posebno ukoliko govorimo o osetljivoj koži, pa treba biti umeren i oprezan. U suprotnom, može izazvati iritacije ili ljuštenje površinskih slojeva lica. Stoga, savet za kraj glasi da se konsultujete sa odabranim dermatologom i zatražite njegovo mišeljenje i odobrenje za upotrebu.
Izvor: Harperʾs BAZAAR España
Fotografije iz naslovnog kolaža: Anna Efetova Getty images, JGI / Jamie Grill Getty images