7 najlepše dizajniranih građevina u 2021.
Završetak većine od pobrojanih zdanja sa naše liste najlepše dizajniranih građevina u 2021. bio je planiran još za prošlu godinu, no, pandemija korona virusa je usporila sve, pa i njihovu izgradnju. Sada kada su konačno završene, možemo reći da se čekanje isplatilo.
Svaka od ovih sedam građevina futurističkog izgleda može se okarakterisati kao arhitektonsko remek-delo, a ako vas zanima kako one izgledaju i ko stoji iza njihovog dizajna, predlažemo vam da nastavite sa čitanjem…
Depo Boijmans Van Bouningen
Depo Boijmans Van Bouningen je prvo javno skladište umetnina sa čak 151.000 predmeta iz Muzeja Boijmans Van Bouningen u svom posedu. Ova građevina u obliku velike srebrne činije nalazi se u Roterdamu, a za njen dizajn je odgovoran arhitektonski studio MVRDV.
Infinitus Plaza
Inspirisani simbolom za beskonačno, arhitekte studija Zaha Hadid Architects dizajnirali su ovaj futuristički kompleks zgrada za kompaniju Infinitus u Guangdžou u Kini.
Malo ostrvo
Malo ostrvo je park na vodi u Njujorku, o kome smo više pisali ovde. Dizajniran od strane arhitekata iz firme Heatherwick Studio, on je prava mala oaza za odmor od gužve na okolnom Menhetnu.
Kuća mađarske muzike
U gradskom parku u Budimpešti nalazi se moderan i ekstravagantan prostor za muziku, koji je dizajnirao Sou Fuđimoto. Ova građevina slavi doprinos mađarskih umetnika muzici i plan je da bude jedno od najpopularnijih mesta za održavanje koncerata u gradu.
Toranj Marsk
Toranj Marsk dizajniran je u obliku dvostrukog heliksa DNK molekula. Ideja za ovu građevina potekla je od arhitekata iz studija Bjarke Ingels Group. Toranj se nalazi u Danskoj i pruža savršen pogled na okolni nacionalni park blizu Vadenskog mora.
Biblioteka The Cloudscape of Haikou
Ova biblioteka neobičnog izgleda nedavno je ulepšala zaliv Haiko u Kini. Iza njenog dizajna stoje ljudi iz studija MAD Architects.
Veliki teatar Sanak
Svoje mesto na našoj listi najlepše dizajniranih građevina u 2021. našlo je još jedno zdanje u kineskom gradu Guangdžou. U pitanju je Veliki teatar Sanak, koji su osmislile arhitekte iz studija Steven Chilton Architects. Kada su smišljali njegov dizajn, oni su navodno bili inspirisani istorijom puta svile, popularnim stilom tetoviranja u ovom delu Kine i umetnošću Žanga Hongfeja.
Izvor: My Modern Met
Izvor naslovne slike: Chong‐Art Photography, Felix Amiss