Zašto nam je teško da se vratimo normalnom ritmu nakon praznika?
Mnogi januar povezuju sa novim početkom i vremenom da se uspostave nove, zdravije navike, pa uopšte nije neuobičajeno da tokom njega imamo puno problema da održavamo ritam i na poslovnom i na privatnom planu. Osećamo se umorno, nismo sigurni od čega bismo prvo krenuli i nije nam baš do novih početaka.
Nije slučajno što je baš januar u pitanju, jer je to nakon svih novogodišnjih i božićnih praznika. Tada na scenu stupa fenomen poznat pod imenom „društveni džet leg“. U pitanju je onaj osećaj nakon praznične pauze kada nam je teško da se vratimo u rutinu usled nedelju ili više dana promenjenih navika. Naše telo tada nije sasvim spremno za nove izazove i treba mu malo vremena da se navikne na nove-stare okolnosti.
Ovaj termin koristi se još od 2006. godine da opiše sve one trenutke kada se naš prirodni cirkadijalni ritam ne poklapa sa onim što se očekuje od nas usled poslovnih i privatnih obaveza. Koristio se i za probleme koji nastaju usled pomeranja sata u zimu i na proleće, ali danas se mahom više povezuje sa aktuelnim post-prazničnim periodom. Jednostavno, vaše telo je naviklo da ležete kasnije, da nemate istu količinu obaveza i da su u fokusu stvari koje vas zanimaju, a ne one koje morate da radite.
Glavni simptomi su osećanje premora, nervoza, problemi sa koncentracijom i manjak strpljenja. Oni mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, naročito kod onih koji se prepuste alkoholu i cigaretama, ali nikako nisu nerešivi. Nije ni dovoljno samo se jednom naspavati, ali od nečega se mora krenuti, a evo nekoliko preporuka.
Slušajte telo
Kada vam telo govori da je iscrpljeno, morate ga poslušati. Stanite kada je to potrebno, odmorite se i nemojte se preforsirati prvih nekoliko dana. Znamo, posao ne sme da trpi, ali ne sme ni vaše zdravlje, pa je potrebno sve dovesti u neku vrstu ravnoteže za koju će vam telo biti zahvalno.
Izbegavajte dremanje
Iako se mnogi neće složiti sa ovim, dremka nije dobra ideja odmah po povratku na posao. Ona može loše uticati na vaš trud da ritam vratite u normalu, odnosno da odlazak na spavanje i buđenje budu u skladu sa obavezama. To ne znači da nikada ne treba da dremate, jednostavno izbegavajte to u početku, dok se malo ne vratite svim dnevnim rutinama.
Ne buljite u ekran
Na poslu je to za većinu nezaobilazno, ali ovde mislimo na ono vreme neposredno pre spavanja. Veštačka svetlost ekrana telefona, tableta ili drugog uređaja može još više da zbuni vaš organizam i izazove nesanicu. Umesto toga, probajte da kratko čitate nešto, uradite razgibavanje za opuštanje ili jednostavno isplanirate naredni dan sa ukućanima.
Držite se rutine
Način da se vratite normalnom ritmu je da pronađete neku vrstu rutine, naročito po pitanju odlaska na spavanje i buđenja. Naše telo voli rutinu i ona je dobar način ka zdravijem životu, odnosno prilagođavanju na sve okolnosti iz neposrednog okruženja.
Vodite zdrav život
Ovo se prevashodno odnosi na konzumiranje alkohola i dugo sedenje bez neke fizičke aktivnosti. Tokom praznika, sve to je činilo našu svakodnevicu, uz puno hrane, ali to ne sme biti tako stalno. Jedite samo kada ste gladni, nemojte konzumirati previše alkohola i trudite se da budete što aktivniji. To utiče na kvalitet sna, ali i na anksioznost, a to su sve faktori u vraćanju u normalu.
Izvor: Stylist
Naslovna fotografija: Andrea Piacquadio from Pexels