10 istorijskih ličnosti sa najluđim nadimcima
Svi znamo koliko je iritirajuće kad nas prijatelji iz detinjstva i u odraslom dobu zovu istim glupim nadimcima kao ranije. Ako mislite da je ovo strašno, šta tek onda reći za istorijske ličnosti koje će zauvek biti zapamćene po svojim u najmanju ruku nipodaštavajućim nadimcima.
Sigurni smo da bi sledećih 10 istorijskih velikana želelo da što pre zaboravimo nadimke koji su im nadenuli njihovi (ne)prijatelji ili stanovništvo.
Luj XI, kralj Francuske, poznat i kao „svetski pauk“
Osim što je bio poznat kao „Luj lukavi“ i „Luj razborit“, vladara Francuske od 1461. do 1483. godine zvali su i „svetski pauk“. Ovaj nadimak je navodno izabran jer je Luj XI uvek bio upleten u različite mreže intriga, zavera i spletki.
Fridrih III, car Svetog rimskog carstva, poznat i kao „arhispavalica“
Fridrih III bio je na čelu Svetog rimskog carstva od marta 1452. do svoje smrti avgusta 1493. godine. Zbog činjenice da je više bio fokusiran na svoju nasleđenu zemlju nego na poslove u vezi sa njegovom imperijom, on je bio viđen kao veoma neefikasan vladar. Oni koji nisu odobravali njegov način upravljanja su ga zbog toga često zvali „arhispavalica Svetog rimskog carstva.“
Šarl de Gol, francuski general i predsednik, poznat i kao „velika špargla“
Šarl de Gol se smatra jednom od najpopularnijih francuskih ličnosti u modernoj istoriji. Kada je započinjao svoju karijeru u francuskoj armiji, njegove kolege iz vojske prozvale su ga „velika špargla“ jer ih je zbog svoje visine i građe podsećao na ovo povrće.
Šarl VI, kralj Francuske, poznat i kao „Šarl ludi“
Pre nego što je postao „Šarl ludi“, francuski kralj iz dinastije Valoa od 1380. do 1422. godine bio je „Šarl voljeni“. On je, naime, dobio novi nadimak, jer je tokom perioda svoje vladavine pokazivao znake da pati od neke mentalne bolesti. Šarl je redovno zaboravljao kako se zove i da je uopšte kralj, a verovao je i da se sastoji od stakla.
Vilfred, grof od Barselone, poznat i kao „Vilfred dlakavi“
Vilfred, grof od Barselone, nosio je ovu titulu od 878. do 897. godine. Nadimak „Vilfred dlakavi“, na njegovu žalost, pratio ga je mnogo duže. Da li je on bio dlakav po celom telu ili samo na njegovim određenim delovima, istoričari do danas nisu uspeli da saznaju.
Karlo II, car Svetog rimskog carstva, poznat i kao „Karlo ćelavi“
Nadimak ovog vladara je vekovima zbunjivao istoričare, budući da Karlo II ni na jednoj slici nije prikazan ćelav. Danas su najpopularnije dve teorije porekla njegovog nadimka. Prema prvoj, Karlo II nije oskudevao u kosi pa je ovo bio ironičan nadimak, dok je prema drugoj teoriji Karlo II pogrdno opisan kao „Karlo ćelavi“ jer za razliku od svoje braće, nije posedovao zemlju.
Tiberije Klaudije Neron Cezar, rimski car, poznat i kao „Klaudije mucavi“
Klaudije je vladao Rimskim carstvom od 41. do 54. godine nove ere. On je inače bio ujak poznatijem rimskom caru Kaliguli. Osim što je mucao, Klaudije je i šepao, bio blago nagluv i balavio je kada bi se iznervirao.
Erik II, kralj Norveške, poznat i kao „Erik mrzitelj crkve“
Erik Magnuson nalazio se na čelu norveške kraljevine od 1280. do 1299. godine. Sigurni smo da vam nije teško da pretpostavite zašto je dobio nadimak „Erik mrzitelj crkve.“
Enrike IV od Kastilje, poznat i kao „Enrike impotentni“
Kralj Enrike IV vladao je Kastiljom od 1454. do 1474. Za trinaest godina braka sa svojom ženom Blankom nijednom nije vodio ljubav s njom, tvrdeći da je impotentan. S druge strane, lokalne prostitutke, koje je posećivao za to vreme, govorile su da nema nikakvih problema na tom polju.
On je krivio ovo prokletstvo za svoj neuspeli brak, ali samo dve godine nakon što je papa poništio njegov prvi brak, ponovo se oženio i odmah dobio ćerku. Mnogi su tvrdili da on nije bio otac, ali informacije o ovom kralju ne treba uzimati zdravo za gotovo jer je hroniku Enrikeove vladavine pisala njegova polusestra.
Boleslav III Pjast, vojvoda poljske, poznat i kao „Boleslav krivousti“
Od 1107. do 1138. godine, Boleslav III vladao je Poljskom. On je imao netipičnu krivinu u uglu usta, zbog čega su ga zvali „Boleslav krivousti“. Istorijski izvori kažu da mu ova fizička abnormalnost nije preterano loše stajala, štaviše, mnogi su smatrali da je dodatno doprinosila njegovoj harizmi.
Izvor: The Vintage News
Izvori slika iz naslovnog kolaža: Office of War Information, Overseas Picture Division / Wikimedia Commons / Public Domain, Marie-Lan Nguyen / CC 2.5 / Wikimedia Commons, Hans Burgkmair the Elder / Wikimedia Commons / Public Domain