Doba NFT umetničkih dela
Vrednost koju pridajemo stvarima je često određena okom posmatrača – ili je u pitanju društveni dogovor. Umetnost bilo koje vrste vredi onoliko koliko su ljudi spremni da plate za nju i ona često postaje statusni simbol. Trend koji je obeležio poslednjih nekoliko godina i koji je sve prisutniji je ulaganje u NFT digitalnu umetnost koja predstavlja novo tržište – kako za umetnike tako i za kolekcionare.
NFT (Non-Fungible Token) su jedinstvena digitalna sredstva koja se ne mogu zameniti. Oni su deo npr. Ethereum blockchain-a (Ethereum je vrsta kriptovalute) a podaci koji se čuvaju unutar datoteke imaju vrednost. U nekim slučajevima neverovatno veliku vrednost. U njih kolekcionari ulažu na isti način kao i u fizičke predmete. Kao što postoje jedinstvena umetnička dela koja privlače pažnju kolekcionara, nezamenljivi tokeni (NFT) su najnoviji način za trgovinu kolekcionarskim predmetima i obuhvataju umetničke forme u rasponu od digitalne umetnosti, animacija do muzike i virtuelnih prostora. U suštini, sve čemu može da se da neka vrednost i što može da se čuva u digitalnoj formi može i da se proda kao NFT.
Zanimljivo je da svako može da sačuva digitalne radove na svom kompjuteru, odštampa ih ili digitalno objavi kopiju digitalne datoteke, kao što biste napravili print umetničkog dela Van Goga na primer, ali vrednost je vezana za originalnu datoteku tj. originalno umetničko delo.
Najskuplji NFT
Umetnik Majk Vinkelman (Mike Winkelmann) poznat pod umetničkim imenom Beeple je u martu 2021. prodao svoje digitalno umetničko delo pod nazivom Everydays: the First 5000 Days za neverovatnih 69,3 miliona dolara, što je najviša cena plaćena za jedan NFT do sada. To znači da je ova neverovatna suma data za digitalnu umetnost koja je, u ovom slučaju, JPG datoteka. U pitanju je kolaž sačinjen od pojedinačnih radova koje je umetnik kreirao svakog dana tokom 5000 dana, od 2007. godine.
Ovaj rad je predstavljen na prvoj digitalnoj NFT aukciji poznate aukcijske kuće Kristi. U toku trajanja aukcije pristiglo je 180 ponuda, a početna cena je iznosila samo 100 dolara. Sa finalnom cenom od skoro 70 miliona dolara, ovo je treća najviša cena koju je dobio rad nekog živog umetnika. Kada se ova cifra podeli sa 5.000 radova od kojih se sastoji kolaž, cena pojedinačnog rada je 13.860 dolara.
Digitalni superheroj i senior
U trenutku kada je ovo delo prodato, 2020. godine, bilo je najskuplje prodato delo NFT umetnosti u to vreme sa cenom od 552.603,98 dolara. Još zanimljivije je da je u pitanju saradnja 87-godišnjeg strip umetnika Hosea Delbea sa slikarom i kriptoumetnikom Trevorom Džonsom. Hose Delba se odlučio za saradnju i ušao u svet kripto-umetnost pošto su u prvoj godini pandemije otkazani svi strip festivali na kojim je planirao da izlaže. Trevor je napravio svoju verziju Betmena uljem na platnu na osnovu jednog od Delbovih crteža napravljenih olovkom i mastilom.
NFT srednjoškolac
Umetnik poznat samo po prvom imenu Viktor i umetničkom alijasu FEWOCiOUS je poluanonimni 18-godišnji umetnik koji završava poslednju godinu srednje škole u Las Vegasu. On je jedno svoje animirano delo The EverLasting Beautiful by FEWOCiOUS prodao za 550.000 dolara, uključujući i originalno platno na kojem je animacija zasnovana.
Kuća na Marsu
Mars House je delo koje predstavlja digitalnu nekretninu koja je prodata kao NFT za 500.000 dolara. Umetnica Krista Kim je dizajnirala prvu digitalnu kuću koja je napravljena 3D tehnologijom. Kuću čine stakleni zidovi kroz koje se pruža pogled na planine Marsa. U virtuelnoj realnosti se može obići kuća, a umetnica je bila motivisana principima meditativnog dizajna.
Anonimni animator
Anonimni kriptoumetnik Pak je jedan od najuspešnijih kreatora koji zauzima dva mesta na prvih deset NFT prodaja. Pak je superzvezda u svetu digitalne umetnosti i zaslužan je za neke od najboljih NFT-a, a Elon Mask je samo jedan od njegovih mnogobrojnih fanova. Prepoznatljiv je po 3D animacijama koje skoro da hipnotišu dok ih gledate. On je u martu 2021. godine jednu svoju animaciju prodao za 904.413,47 dolara. Poznata aukcijska kuća Sotbi je svoj ulazak u NFT arenu označila upravo zastupanjem ovog umetnika.
NFT kao članska karta
Jedna od najpoznatijih kolekcija NFT radova koji se koriste kao avatari su trenutno Bored Apes Yacht Club. Bored Apes je kolekcija od 10.000 NFT-a – jedinstvenih digitalnih slika različito dizajniranih crtanih majmuna. Svaki Bored Ape služi i kao članska karta Yacht Cluba i daje pristup pogodnostima samo za članove. Pojedinačni Bored Ape je jedinstven i programski generisan od preko 170 mogućih osobina, uključujući izraz lica, boju krzna, kape, odeće i još mnogo toga.
Svi majmuni su jedinstveni ali neki su ređi od drugih pa se i njihova cena razlikuje, a na cenu utiče kombinacija samih elemenata kao što su boja krzna, vrsta kape, minđuša, naočara itd. Na samom početku jedan NFT majmun je bio procenjen na malo više od 100 dolara dok je sada početna cena preko 250.000 dolara. Popularnost samog kluba su dodatno promovisali poznati članovi kao što su reper Eminem i glumica Gvinet Paltrou. Čak je i brend Adidas koristio Bored Ape NFT kao profilnu sliku na društvenim mrežama.
Slavne ličnosti u NFT svetu
Kada slavne ličnosti prepoznaju da nešto postaje trend vrlo brzo se uključuju u igru. Od muzike, preko fotografija i animacija, neke od najvećih svetskih zvezda su se priključile NFT tržištu. Reper Snoop Dogg je objavio svoju NFT kolekciju pod nazivom A Journey with the Dogg koja sadrži umetnička dela inspirisana NFT-ima i originalne muzičke numere. I Paris Hilton je kreirala svoju kolekciju autobiografskih NFT-a koja se sastoji od preko 141 dela. Bivša partnerka Ilona Maska, muzičarka Grajms je prodala svoja jedinstvena digitalna umetnička dela u vrednosti od šest miliona dolara. Ona je bila jedna od prvih poznatih ličnosti koja je kreirala kolekcije digitalne umetnosti.
Naslovna fotografija: Beeples-collage-Everydays-The-First-5000-Days