Svet gubi tropske šume zabrinjavajućom brzinom
Ilegalna seča šuma i vatrene stihije uništavaju šume u svetu velikom brzinom, oslobađajući pri tom ogromne količine ugljen-dioksida u atmosferu.
Podaci Univerziteta Merilend, dostupni na platformi Global Forest Watch, pokazuju da je u tropskim zemljama uništeno preko 11 miliona hektara šume tokom 2021. godine. To odgovara gubitku površine 10 fudbalskih terena svakog minuta!
Od ukupnog gubitka šume, posebno zabrinjava gubitak od 3,75 miliona hektara koji se dogodio u primarnim tropskim kišnim šumama, biološki najraznovrsnijim ekosistemima na svetu.
Kako prenosi Klima101, gubitak primarnih tropskih šuma u 2021. doveo je do emisije 2,5 milijarde tona ugljen-dioksida, što je ekvivalentno godišnjoj emisiji od fosilnih goriva koja dolazi iz Indije.
Stopa gubitka primarnih šuma u tropima tokom poslednjih nekoliko godina konstantno dostiže vrednosti iznad dugogodišnjih proseka. Najveću ulogu u ovom rastu gubitka imaju požari.
Iako podaci o gubitku drveća sa Univerziteta Merilend pružaju sliku za čitavu planetu, Global Forest Watch se prvenstveno fokusira na gubitke u tropima, jer se tamo dešava više od 96% krčenja šuma ili trajnog uklanjanja šumskog pokrivača izazvanog ljudskim aktivnostima.
Najviše šume nestaje u Brazilu, Demokratskoj Republici Kongo, Peruu i Indoneziji.
Međutim, nisu samo tropske šume ono što zabrinjava stručnjake. Borealne šume (tajge), mahom one u Rusiji, doživele su neviđen gubitak stabala tokom prošle godine, uglavnom usled požara.
Ovi trendovi ističu koliko napora će biti neophodno kako bi se postigli globalni ciljevi da se u potpunosti obustavi nelegalno krčenje šuma. Prošle godine, u Glazgovu, svetski lideri 141 države su se obavezali da će zajednički zaustaviti i preokrenuti gubitak šuma do 2030.
Izvor: Klima101
Naslovna fotografija: Maximilian Jaenicke on Unsplash