Lekovita svojstva mora
Letovanje blagotvorno deluje na zdravlje ljudi, a pre svega na psihu. Sam čin menjanja sredine, taj čulni efekat plavetnila mora i njegovog mirisa deluje lekovito na ljude. Nekima visoke temperature mogu da budu naporne, te se letovanje u maju i septembru preporučuje starijim osobama koji žele da uživaju u blagodetima mora.
Zbog velike vodene površine, vlažnost vazduha u primorskim mestima je veća, te zato oni sa respiratornim problemima odmah osete olakšanje, jer se postiže efekat inhalacije. Takođe, zbog joda, more pomaže ljudima koji imaju kožne promene na telu, kao i onima sa reumatskim tegobama, jer kretanje kroz vodu deluje kao masaža. Oni koji ne odlaze na letovanje, sličan, opuštajući efekat, mogu da postignu šetnjama pored reka, jezera i šuma, kao i stimulišućim posmatranjem zalaska sunca, poručuju lekari.
Grci su prvi primetili lekovito dejstvo mora. Popularna „talasoterapija”, koja podrazumeva lečenje morskom vodom, potiče baš iz ove zemlje. Na grčkim ostrvima Rodosu i Krfu, talasoterapija se primenjivala još pre 2.500 godina. Koristila se za lečenje bolesti poput: ekcema, artritisa, astme, psorijaze i bolova u leđima. Hipokrat je otkrio lekovita svojstva morske vode posmatrajući njeno delovanje na zaceljivanje rana, sprečavanje infekcija i smanjenje bola.
1. Morska voda sadrži životno važne elemente
More sadrži sve elemente važne za naš život – natrijum, magnezijum, kalcijum, kalijum, silicijum, čak srebro i zlato. Tu su i alge koje obiluju mineralnim materijama. Alge se odavno smatraju izvorom zdravlja i lepote. One podstiču obnavljanje ćelija, poboljšavaju izgled kože, stimulišu metabolizam, jačaju imunitet, sprečavaju upale, čiste kožu i pomažu u uklanjanju celulita. Morska voda duboko prodire u kožu i time omogućava delovanje minerala i elemenata u tragovima.
2. More blagotvorno deluje na astmu i alergije
Morska so ima svojstva antiseptika i antihistamina, zbog čega je blagotvorna kod kožnih alergijskih reakcija. Čist morski vazduh, zasićen negativnim jonima, olakšava disanje i povoljno deluje na osobe koje boluju od astme.
3. Sunčanjem telo dobija vitamin D
Sunčanje donosi ne samo lep ten, nego nas snabdeva vitaminom D koji je izuzetno potreban našem organizmu. Nedavna istraživanja potvrđuju da on igra ključnu ulogu u sprečavanju mnogih bolesti, uključujući multiplu sklerozu i rak. Da biste dobili vitamin D, ne morate da se sunčate na najvećoj vrućini. Za sunčanje odaberite prepodnevne ili večernje sate. Obratite pažnju na to da kreme za sunčanje sprečavaju sposobnost kože da stvara vitamin D.
4. Boravak na moru oslobađa od stresa
Što još ima tako opuštajuće dejstvo kao sunce, lagani povetarac i zvuk talasa? Letovanje na moru daje priliku da zaboravimo na svakodnevne probleme i u potpunosti se opustimo. Magnezijum, koji morska voda sadrži u velikim količinama, dokazano deluje u borbi protiv stresa. Alternativni lekari smatraju da stres može delovati kao okidač u razvoju mnogih bolesti. Zbog toga iskoristite godišnji odmor da biste se oslobodili svog najvećeg neprijatelja.
5. More je idealno za sportske aktivnosti
Plivanje, ronjenje, surfovanje, morski aerobik, odbojka na plaži… letovanje uz more je idealno za sportske aktivnosti koje su dobre ne samo za oblikovanje tela. Sport i zdravlje su usko povezani, jer bez sporta nema zdravlja, zato uronite u vodu i uživajte u sportskim aktivnostima koje pruža more!
6. Morski vazduh je bogat negativnim jonima
Morski vazduh sadrži negativne jone i ozon koji podstiču duboko disanje. Negativni joni osnažuju imunitet, poboljšavaju koncentraciju, smanjuju nesanicu, depresiju, glavobolju i umor, povoljno deluju na ljude s astmom i alergijom. Vazduh zasićen negativnim jonima možemo pronaći u šumama i planinama, blizu vodopada, reka, okeana i mora.
7. More ublažava artritis i bolove u leđima
Zahvaljujući svom sastavu, morska voda olakšava bol, smanjuje upale, opušta i podstiče oslobađanje viška tečnosti iz organizma. Zbog toga, kupanje u moru donosi olakšanje osobama koje pate od reume, artritisa, bolova u leđima i mišićima.
8. Morska voda podstiče čišćenje organizma
Morska voda je odličan izbor za čišćenje organizma, jer kupanje u morskoj vodi podstiče funkcije organa koji filtriraju i izlučuju štetne materije iz organizma, kao što su jetra, bubrezi i koža. Nataložene štetne materije počinju da se kreću preko limfe i krvotoka prema površini, a so olakšava proces izlučivanja. Kupanje u moru podstiče čišćenje od štetnih sastojaka ne samo kože i vezivnog tkiva, nego i kompletnog organizma.
9. More leči kožne probleme
Morska so je neobično bogata različitim sastojcima. Među osamdesetak različitih minerala, elemenata u tragovima, karbonata i sulfata, prisutni su i kalcijum, kalijum, brom, natrijum, mangan, magnezijum, jod, gvožđe, fluor i silicijumska kiselina. Zbog svog bogatog sastava, morska voda blagotvorno deluje na kožu i pomaže kod brojnih kožnih tegoba poput dermatitisa, psorijaze i ekcema.
10. More podstiče kreativnost
More i, uopšteno, element vode, oduvek su bili povezani s kreativnošću i osećanjima. Provođenje vremena blizu vode može podstaći naše emocije, intuiciju, maštu i kreativnost.
11. More blagotvorno deluje na zdravlje očiju
Plava boja mora i gledanje u daljinu povoljno deluju na naše oči. Ako puno vremena provodite za računarom, letovanje na moru će pomoći da ih odmorite.
Ako ne možete da odete na more
– šetajte po šumi
– vežbajte
– sunčajte se
– kupajte se u reci ili jezeru
– izbegavajte stres
– ostavite televizor, mobilni telefon, računar i video igrice
– uzmite s police svoju omiljenu knjigu – čitajte!
– priuštite sebi više sna nego inače
– nabavite morsku so i kod kuće pravite kupke od morske soli
Naslovna fotografija: Danka & Petar / Unsplash