Lepotica u srcu Šumadije: Vazdušna banja na sat i po vožnje od Beograda je idealna za beg od vreline
Pred nama je vikend koji preti da bude najtopliji u ovoj godini i prava je prilika za šetnju po šumi čije guste krošnje će vas štititi od vreline. Ukoliko radije birate bliže lokacije, naš predlog za beg iz grada jeste upoznavanje s lepotama Šumadije. Destinacija se nalazi na oko 80 km od Beograda, gde se smestio Aranđelovac i njegov večiti čuvar – planina Bukulja.
Sa svojih 696 m nadmorske visine, planina Bukulja se nadvija nad gradom Aranđelovcem. Nastala je pre oko 15 miliona godina tektonskim pokretima, a pripada Dinaridima. Prisustvo granitnih stena, koje u sebi sadrže specifičnu kombinaciju minerala, dokazuje da je Bukulja planina vulkanskog porekla. Obrasla je bukovom, grabovom i hrastovom šumom, a naziv planine potiče od reči bukulj – deminutiva slovenske reči buk.
Do vrha je naravno lakše doći automobilom, ali je pešačenje zato mnogo uzbudljivije, lepše i zdravije. Pešačke staze kreću iz banjskog parka i lake su za sve uzraste i nivoe kondicije.
Čak i tokom vrelih letnjih dana, pešačenje blagim padinama nije toliko naporno jer većina staza prolazi kroz gustu šumu. Ako se i umorite tokom penjanja, a zatim dođete do osmatračnice, vrlo je verovatno da ćete sav napor zaboraviti, jer ćete biti nagrađeni veličanstvenih pogledom na Aranđelovac, okolne planine i živopisni šumadijski krajolik. Tik uz osmatračnicu izgrađeno je dečje igralište, kao i dva ugostiteljska objekta gde možete napraviti prijatnu pauzu za osveženje.
Jezera u podnožju planine
U podnožju Bukulje ušukala su se dva jezera, nastala za potrebe vodosnabdevanja grada. Garaško je poznatije i posećenije, ali po lepoti ništa manje ne zaostaje ni Bukuljsko.
Garaško jezero je udaljeno oko 10 kilometara od Aranđelovca. Ovo veštačko jezero se nalazi na oko 400 metara nadmorske visine i nastalo je 1976. godine. Tada je reka Bukulja pregrađena, kako bi bilo omogućeno vodosnabdevanje obližnjeg Aranđelovca i okoline. Procenjuje se da je oko 20 metara njegova najveća dubina.
Ovde obično dolaze izletnici koji su ljubitelji ribolova, jer osim babuške, ovde mogu uloviti i ribe poput soma, smuđa i amura, ali i druge vrste. Ako ste raspoloženi za pecanje, ponesite štapove, ulova će sigurno biti!
Od jezera vodi pešačka staza Dva jezera kojom se može stići do vrha planine.
Bukuljsko jezero je nastalo na površini koja se nekada nazivala Crvena bara, zbog boje gline koja se tu nekada eksploatisala. Jezero je skriveno šumom, a njegova glavna uloga je da služi kao rezerva vode za snadbevanje grada. Zato postoje određena pravila koja treba poštovati prilikom posete. Oko Bukuljskog jezera dodatnih sadržaja nema, samo priroda i njen večni mir.
Naslovna fotografija: Unsplash / Ivan Aleksic