Da li su bakterije koje se mogu naći u mlevenom junećem mesu opasne za ljudski organizam?
Bakterije su svuda u oko nas. Možemo ih naći u gotovo svim namirnicama koje konzumiramo. Bakterije koje se nalaze u hrani životinjskog porekla, kao što su salmonela, Ešerihija koli i zlatni stafilokok, uzrokuju razne bolesti, a one se ne mogu videti golim okom, niti namirisati.
Ako su patogeni prisutni u prostoriji u kojoj se melje meso, tada je veća površina mesa izloženo štetnim bakterijama. Takođe, mlevenje omogućava mešanje bakterija prisutnih na površini mesa sa njegovim delovima koji nisu bili u kontaktu s njima.
Postoje i bakterije koje uzrokuju kvarenje mlevenog mesa. One uglavnom nisu štetne kao gore pomenute, ali one pogoršavaju ukus hrane i smanjuju njen kvalitet.
Mogu li se bakterije širiti s jedne površine na drugu?
Mogu. To se zove unakrsna kontaminacija. Bakterije u sokovima od sirovog mesa mogu kontaminirati hranu koja se kuva ili sirovu hranu koja se neće kuvati. Bakterije takođe mogu s mesa preći na kuhinjsku opremu, ruke, pa čak i u vazduh.
Zašto mlevena junetina oslobađa puno “soka” tokom kuvanja?
U izradi mlevene junetine neke mesare i supermarketi melju meso dok je još smrznuto. Kristali leda u smrznutom mesu razgrađuju njegove ćelijske zidove, dopuštajući oslobađanje mesnih sokova tokom kuvanja.
Kako sigurno postupati s mlevenom junetinom?
Kada se meso melje, više mesa je izloženo štetnim bakterijama. Bakterije se brzo razmnožavaju na temperaturama između 4,4 i 60 stepeni celizijusa, zbog čega je poželjno da što pre nakon kupovine stavite mlevenu junetinu u frižider ili zamrzivač, u slučaju da ne planirate da je pripremate tog dana. To će sačuvati njenu svežinu i usporiti razmnožavanje bakterija.
Izvor: N1 Hrvatska
Naslovna fotografija: Mironov Vladimir / Shutterstock