Obrazovanje je budućnost
Zlatne medalje u našu zemlju ne donose samo sportisti. Da li ste znali da su učenici srednjih škola u Srbiji, koji su poslednjih godina učestvovali na međunarodnim takmičenjima iz prirodnih nauka, osvojili više od 100 medalja? Oni su ove zapažene rezultate ostvarili na olimpijadama znanja iz matematike, hemije i fizike.
Međutim, nije reč samo o tome da su ovi sjajni učenici učinili ponosnim svoje porodice, škole i celu zemlju. Živimo u društvu znanja u kom budućnost zavisi od dobrog obrazovanja, praćenja savremenih globalnih trendova i inovacija.
Od kakvog je značaja ova oblast za današnji svet jasno govori i činjenica da je obezbeđivanje kvalitetnog obrazovanja jedan od 17 Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija. Proklamovanje ovog cilja je ujedno i poziv na akciju da se svima, bez razlike, obezbedi inkluzivno i jednako kvalitetno obrazovanje, kao i mogućnost celoživotnog učenja i usavršavanja. Iako je situacija sa obrazovanjem poboljšana u odnosu na prethodne decenije, postoji još mnogo prostora za unapređenja.
Naime, prema podacima UN nemaju svi na svetu jednak pristup obrazovanju. Tako dostupnost škola veoma varira kada je reč o ženama i muškarcima, bogatim i siromašnim, žiteljima ruralnih sredina i gradova… Pandemija korona virusa značajno je uticala na pristup obrazovanju pojedinim kategorijama stanovništva. UN navode da je tokom pandemije oko 147 miliona dece propustilo čak polovinu časova uživo. U riziku da se ne vrati u učionice je oko 24 miliona učenika.
Takođe, UN procenjuju da u 2019. i 2020. godini oko 25 odsto osnovnih škola na globalnom nivou nije imalo zadovoljavajući pristup električnoj energiji, pijaćoj vodi, odgovarajućoj sanitarnoj mreži. Pored toga, gotovo polovina osnovnih škola na svetu nije adekvatno opremljena računarima, niti ima pouzdane Internet veze.
Iz ovih podataka potpuno je jasno da su stalna ulaganja u mlade talente i školsku infrastrukturu od presudne važnosti za održivost razvoja obrazovanja. Isto važi i za našu zemlju, ako želimo da nas učenici i dalje redovno raduju medaljama sa takmičenja. Kako je reč o veoma značajnim ulaganjima, ona ne mogu da dođu samo iz državnog budžeta, već je potrebna šira društvena akcija. Od posebne je važnosti da se u nju uključe i najveće domaće kompanije.
Jedna od njih, Naftna industrija Srbije, već godinama podržava mlade talente i unapređenje uslova za obrazovanje u našoj zemlji. Naime, NIS ima saradnju sa 11 univerziteta u Srbiji, regionu i Ruskoj Federaciji, a do sada je stipendirao više od 130 studenata, od kojih je više od 60 nakon završetka školovanja zaposleno u kompaniji. Pored toga, ova naftna kompanija opremila je više od 60 učionica i laboratorija u školama u našoj zemlji. Samo u 2020. godini NIS je za unapređenje digitalizacije nastavnog procesa i povećanje bezbednosti dece i nastavnika u našoj zemlji izdvojio 114,5 miliona dinara.
Pored toga, NIS je jedna od vodećih kompanija u Srbiji kada je reč o održivom poslovanju i svoje napore u toj oblasti svake godine objavljuje u Izveštaju o održivom razvoju. Prvi takav verifikovani izveštaj NIS je objavio 2011. godine i od tada svake godine transparentno izveštava najširu javnost o svojim poslovnim i društveno odgovornim aktivnostima.
U svakom slučaju, ulaganja u obrazovanje su od velikog značaja za napredak svakog društva. Investicije u mlade ljude i njihovo školovanje ujedno su i najbolja ulaganja u budućnost.
Fotografije: Promo