“Pametna hrana” 2023. godine je ova sitna, ali veoma hranljiva namirnica: Bogata je gvožđem i vlaknima
Sitna, ali i te kako hranljiva žitarica, koja je zapravo semenka, svestrana je namirnica koja služi kao zamena za pirinač ili brašno. Nekada glavna namirnica u tradicionalnoj indijskoj kuhinji, proso je s godinama pao u drugi plan, ali u poslednje vreme sve više se koristi u kuhinji.
Kako bi podržali taj trend, Ujedinjene nacije su 2023. proglasile međunarodnom godinom prosa. Na svečanosti proglašenja, Kju Dongju, glavni direktor UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu, naglasio je nutritivnu vrednost prosa i njegovu važnu ulogu u osnaživanju malih poljoprivrednika, rešavanju pitanja sigurnosti hrane i postizanju održivog razvoja. Naime, proso se uspešno uzgaja i na zemljištima koja nemaju izvrstan kvalitet tla, kao i onima s ograničenim pristupom navodnjavanju.
Proso je osnovna hrana u Indiji i delovima Afrike već nekoliko vekova, a stigao je iz Kine pre najmanje 5.000 godina. Postoji čak devet vrsta prosa koje se uzgajaju u različitim regijama Indije. Razlikuju se po boji, veličini i teksturi, ali dele otprilike isti nutritivni sastav. Sve vrste imaju lokalna imena na mnogim indijskim jezicima, što potvrđuje njihovu istorijsku zastupljenost u različitim regijama, prenosi izveštaj BBC-a portal Punkufer.hr.
Dobrobit – nema glutena
Kako piše BBC, prema stručnjaku za holističku ishranu Amiti Gadre, dobrobit prosa nije samo u tome što nema glutena. Ta sićušna žitarica ima više gvožđa i kalcijuma od prerađene pšenice i pirinča. Takođe je vrlo bogata vlaknima, što je čini dobrim izborom za one koji pokušavaju da kontrolišu šećer u krvi.
Proso u poslednje vreme sve češće možemo naći na jelovnicima restorana u jelima kao što su salate, tortilje, palačinke, kaše – pa čak i pice, a razlog tome su kuvari koji shvataju koliko proso može da ponudi za užitak i zdravlje. Postoje čak i bezglutenska piva na bazi prosa.
Novi trend popularnosti prosa nastao je kao odgovor na činjenicu da ta sitna, ali moćna žitarica ne koristi samo potrošačima nego i poljoprivrednicima, kao i okolini, zbog čega je i dobila nadimak ”pametna hrana”.