Ova fotografija je dokaz da ne treba verovati društvenim mrežama
Svedoci smo poslednjih dana, nakon tragedije koja je zadesila celu zemlju, da masa dezinformacija i lažnih vesti se deli kako društvenim mrežama tako i u medijima.
Nakon masovnog ubistva u školi “Vladislav Ribnikar”, društvene mreže su preplavile netačne informacije o počiniocu, o njegovoj porodici, ali i katastrofalne priče o fanovima ovog dela, mahom maloletnim. U tim pričama pojavila se i fotografija navodnog K.K. koji je pre tragedije uslikan sa pozicijom ruku koja oponaša pištolj. Fotografiju se preneli mnogi domači, ali i strani mediji,
Ipak, ispostaviće se da na fotografiji se nalazi Rumun Edwin Hotea.
Pošto se ceo jučerašnji i današnji dan širi ova slika, važno je napomenuti. Ovo je Edwin Hotea dečko iz Rumunije koji NEMA NIKAKVE VEZE sa Kostom Kecmanovićem. Neko našao sliku na Pinterestu i proširio vest da je to Kosta. pic.twitter.com/MmEWHpqM2a
— iskreni komentator (@iskrenikomentar) May 4, 2023
Edvin je, kad je primetio šta se dešava, na svom TikToku objavio da se on nalazi na spornoj fotografiji, da je napravljena 2020. godine, da on nema 14 godina i da nije iz Srbije. I pozvao je ljude da prijave sve videe i fotografije njega.
Da je stvar otišla mnogo dalje od ovog našeg balkanskog mulja informacija, svedoči da je fotografija o ubistvu u srednjoj školi na portalu Dailymail ilustrvana Edvinovom fotografijom. Na kraju Edvinu verovatno ostaje da kad se sve ovo smiri, može lepo da tuži mnoge redakcije širom sveta.
Ovo je samo vrh ledenog brega gluposti koji smo mogli da vidimo ovih dana na društvenim mrežama. Njih, nažalost ne može niko da kontroliše i sve se svodi na razum ili nepostojanje istog onoga koji stoji iza svog Fejsbuk, Instagram ili Tviter profila. Poražavajuće je što su se mediji priključili tom ludilu (ili su ga i prvi izazvali) iako postoji nešto što se zove novinarski kodeks, koji bi trebalo da bude svakome na umu, pre nego reši da objavi neproverene informacije koje mogu da izazovu novo zlo.
Dok su uplakani roditelji ispred škole čekali bilo kakve informacije o svojoj deci – da li su još uvek u nekoj od učionica ili su povređeni i prevezeni u zdravstvenu ustanovu, pojedini mediji su se utrkivali u prenošenju informacija o tome koliko je dece ubijeno. To je izazvalo šok kod roditelja, koji su se u nedostatku zvaničnih informacija oslanjali na vesti sa raznih portala.
Neki od njih su čak pustili vest da je ubijena nastavnica istorije i objavili njenu sliku i biografiju, iako je ona živa i trenutno se oporavlja, piše danas.rs.
Kodeks novinara Srbije prekršen je i načinom na koji su pojedini novinari razgovarali sa uplakanom decom, i slikali ih ispred škole. Odmah je objavljena i slika i puno ime i prezime učenika koji je osumnjičen da je pucao u školi, iako je maloletan.
Mediji su preneli i pun transkript razgovora sa osunjičenim za ubistvo. Sa druge strane, kako i ne bi kad je predsednik Srbije pre njih izneo poverljive podatke iz zdravstvenog kartona osumnjičenog dečaka i objavio ih na konferenciji na novinare.
Nova tragedija kod Mladenovca doneće sa sobom niz fake news izveštaja i grozota, a ostaje nam da se nadamo da nećete “ugaziti” u njih i proširiti ih dalje, kao i da se nadamo da već imate mesta na kojima dobijate proverene informacije.