Samo 31 odsto teritorije Beograda je “zeleno”, evo kako vi možete da doprinesete čistijem vazduhu
Zelene površine imaju važnu ulogu kada je u pitanju zdravlje ljudi, međutim u mnogim gradovima nema dovoljno zelenila ili se ono nalazi na pogrešnom mestu.
Primera radi, samo 31 odsto teritorije Beograda je „zeleno”, nasuprot evropskom proseku od 42. Kakve su sve posledice ovog nedostatka zelenila?
Saobraćaj, buka, zagađen vazduh zimi i povećana temperatura leti samo su neki od problema Beograda. Jasno je da investitori svaki park i zelenu površinu gledaju kao potencijalne stambene kvadrate i profit, ali upravo zato je potrebno da postoji urbanistički plan, koji sadrži drvorede, travnjake, parkove ili šume. Pored toga što povećavaju kvalitet života ljudi, kao prostor za rekreaciju i relaksaciju, zelene površine nas štite i od brojnih nepogoda. Tračak nade da stvari potencijalno mogu da se promene uliva jedan od projekta – od svakog kupljenog Libresse ili Zewa proizvoda, u bilo kojoj Idea, Roda ili Mercator prodavnici u Srbiji, odvaja se 20 dinara za obnovu dela Botaničke bašte “Jevremovac”.
U nedavnom istraživanju analizirano je više od 1.000 gradova iz 31 evropske zemlje i otkriveno je da bi se do 43.000 prevremenih smrti moglo sprečiti svake godine ako bi ovi gradovi ispunili preporuke Svetske zdravstvene organizacije u vezi sa stanovanjem u blizini zelenih površina. SZO preporučuje da postoji zelena površina od najmanje 0,5 hektara na linearnoj udaljenosti ne većoj od 300 metara od svakog doma. Rezultati studije su pokazali da 62% evropske populacije živi u područjima sa manje zelenih površina nego što SZO preporučuje.
U velikom broju slučajeva zelene površine nisu dovoljno blizu mesta gde ljudi žive, a obično su i prve na meti kada treba da se grade novi stambeni ili komercijalni objekti. Neravnomerna distribucija i uticaj zelenih površina na zdravlje nije samo između gradova, već i između različitih područja u gradovima, što značajan deo građana stavlja u nepovoljan položaj, u zavisnosti od toga u kom gradu ili naselju žive.
Uticaj zelenih površina u gradovima na fizičko i mentalno zdravlje stanovnika, koji se ogleda u povećanim nivoima fizičke aktivnosti, društvenoj interakciji, smanjenju stresa, povećanju sposobnosti koncentacije i generalno boljim opštim zdravstvenim stanjem, nije jedini benefit koji nam zelene površine pružaju. Pored toga, parkovi, botaničke bašte i veće zelene površine pružaju brojne ekosistemske uloge.
Zato, od svakog kupljenog Libresse ili Zewa proizvoda, u bilo kojoj Idea, Roda ili Mercator prodavnici u Srbiji, odvaja se 20 dinara za obnovu dela Botaničke bašte “Jevremovac”.