Da li je bezbedno jesti meso čija ambalaža izgleda naduveno?
Hrana poput mesa ili sireva podložna je kvarenju zbog rasta bakterija i buđi kada je izložena vazduhu. Ponekad proizvođači koriste takozvano modifikovano atmosfersko pakiranje ili MAP kako bi smanjili mogućnost kvarenja i podstakli svežinu promenom gasa unutar pakovanja. A MAP ponekad čini da se ambalaža naduje, piše Yahoo, prenosi Večernji list.
Postaljva se pitanje da li je sigurno jesti meso u ovakvoj ambalaži?
“Ako to ne učini proizvođač tokom pakiranja kao deo MAP-a, onda je naduvenost rezultat delovanja mikroba”, kaže Martin Baknevidž, stručnjak za bezbednost hrane u Ministarstvu nauke o hrani Pen stejt.
Kiseonik je najčešći krivac za kvarenje upakovane hrane. Okruženje bogato kiseonikom može prouzrokovati kvarenje hrane i gubitak hranjivih materija. Kada mikroorganizmi rastu, ispuštaju gas poput ugljen-dioksida koji može izazvati naduvenost ambalaže.
“Kao i ljudi, kada bakterije jedu, stvaraju otpad u obliku hemikalija i gasova. U zatvorenom prostoru bez rupa, taj gas će se akumulirati”, kaže mikrobiolog Džejson Tetro i dodaje: “U ovom slučaju ne treba otvarati pakovanje jer će miris biti jako neugodan.”
“Pod pretpostavkom da se pakovanje nije nadulo zbog kvarenja, meso bi moglo biti bezbedno za jelo, iako možda nema ugodan miris”, kaže Džejkob Tuel, profesor na državnom Univerzitetu Nortvest Misuri.
“Pogledajte ostala pakovanja”, predlaže. Ako i ona izgledaju naduvano, onda je to verovatno namerno. Tuel preporučuje da potražite druge znakove kvarenja kao što su čudna boja, loš miris ili sluzava tekstura. Ako nešto od toga prati naduvenost, bacite meso.
“To može biti nezgodno za potrošače jer bakterije koje uzrokuju kvarenje hrane obično ne uzrokuju bolesti koje se prenose hranom, i obrnuto”, kaže on i dodaje: “Patogene bakterije koje uzrokuju da se ljudi razbole obično bujaju na višim temperaturama, stoga je važno osigurati da se meso drži na hladnom. Zatim, kada ga pripremate, pazite da ga kuvate na minimalno sigurnoj temperaturi. To je 75°C za piletinu, 70°C za mleveno meso i 65°C za odreske, kotlete i pečenja”, naglasio je.
Kako bi uvek bili sigurni, najbolje je jednostavno izbegavati kupovinu i ne jesti meso iz neobične ambalaže. “Ako je naduta ambalaža rezultat mikrobnog kvarenja, mesto ne bi trebalo da jedete”, kaže Baknevidž. Da se pakovanje mesa kod kuće ne bi nadulo, pobrinite se da bude u frižideru i da ga brzo iskoristite. Ako ga nećete iskoristiti na vreme, onda ga zamrznite da se ne pokvari.
BONUS VIDEO:
Izvor: Večernji list