Koliko je zaista skup i bezbedan život u Beogradu: Najpoznatija baza podataka o evropskim gradovima nam ovo pokazuje
Svi smo svedoci vrtoglavog rasta cena, ali svejedno, uvek iznova prolazimo kroz prvobitni šok nakon što za uslugu ili proizvod dobijemo račun.
U svetu je trenutno popularna veb stranica Numbeo, koja predstavlja najveću svetsku bazu podataka o troškovima života. Ova stranica je omiljena među ljubiteljima putovanja jer informacije mogu znatno da olakšaju put, jer prikazuje šta putnici mogu da očekuju prilikom dolaska u određenu zemlju.
Numbeo je takođe i globalna baza podataka o kvalitetu života: pokazuje cene stambenog kvadrata, percipiranu stopu kriminala, kvalitet zdravstvene zaštite, transporta i druge statistike.
Na stranici se nalazi preko 9 miliona cena u više od 11 hiljada svetskih gradova, a podatke je unelo preko 750 hiljada saradnika. Svako ima pravo da upiše cene, a nakon što to obavite, algoritmi proveravaju nove unose podataka na temelju verovatnosti, postojećih podataka i prethodnih unosa. Prijave se pregledavaju kako bi izbegli netačne podatke i time stvaraju tačnu statistiku.
Proverili smo šta o Beogradu piše na stranici Numbeo, tj da vidimo koliko se to poklapa sa onim što svakodnevno mi vidimo i srećemo u našem gradu.
Prema ovom portalu, procenjeno je da prosečna četvoročlana porodica potroši oko 258 hiljada dinara mesečno, bez rentiranja stana, dok jedna odrasla osoba potroši blizu 75 hiljada dinara. Kao grad sa kojim su upoređivali Beograd uzeli su Novi Sad, pa su izračunali kako je glavni grad 11,1% skuplji za život od Novog Sada, kao i da je iznajmljivanje stana za 44,9 odsto skuplje nego u glavnom gradu Vojvodine.
Za odlazak u restoran, ne previse skup, za dvoje ljude je potrebno da se izdvoji 4.750 dinara, ako želite da obedujete sa predjelom i dezertom, dok naravno za odlazak u neki restoran brze hrane u proseku izdavajate oko 900 dinara. Domaće pivo se kreće oko 350 dinara kad je točeno, dok je cena za sto dinara veća ako je pivo flaširano i strano.
Najskupljna namirnica u marketima je govedina, i kilo se kreće oko 1.300 dinara. Lokalni sirevi se kreću oko 1.000 dinara kilo, dok su vina srednjeg kvaliteta oko 800 dinara. Voće i povrće gotovo nikad ne pređe cifru od 200 dinara kilo, dok cigarete odlaze i preko 400 dinara.
O zagađenju i ekologiji se prethdonih godina dosta pisalo, ali i poredilo sa drugim zagađenim gradovima. Na Numbeo portalu se i te činjenice potvrđuju, a pored zagađenja vazduha, naglašava se da su i građani nezadovoljni i sa odlaganjem smeća, kao i sa generalnom prljavštinom u gradu, dok je barem kvalitet vode na pristojnom nivou.
Problem sa kriminalom očigedno postoji, ali ne zabranjiva previše sugrađane. Dok se osećaju veoma ili relativno bezbedno tokom šetnje danju i noću i ne strahuju previše za pljačke i otmice, ipak ono što najviše zabrinjava Beograđane je problem korupcije i mita.
Gradski prevoz zbog svih raznih skorašnjih pisanja dobro znamo da je 50 dinara, benzin je oko 180 dinara, dok cene taksija variraju, pa tako je start oko 270 dinara, a pređen kilometar 96 dinara.
Za mesečne dažbine (struja, voda, infostan) prosečno se izdavaja 17.540 dinara. Mobilni telefon je na mesečnoj bazi u proseku oko 1750 dinara, dok se za interent izdvaja oko 2880 dinara.
Kao što smo rekli, na ovom portalu možemo da poredimo stanje Beograda sa drugim gradovima Evrope, pa tako možemo da saznamo da je Beograd je na prvom mestu u delu južne i jugoistične Evrope po najvećem broju kamate na godišnju hipoteku, kao i za 20 godina fiksne kamatne stope.
Sa druge strane, moguće je poređenje današanjih cena namirnica sa prethodnim godinama, pa tako možemo da saznamo koliko je 12 jaja koštalo u 2012. godini (166,9 dinara) a koliko danas (286 dinara).
O ostalim troškovima i cenama saznajte na sajtu Numbeo.
BONUS VIDEO: