Buka, veseli ritmovi i bendovi koji će sutra biti veliki: Šta ne smete propustiti na ovogodišnjem Changeover festivalu
Po drugi put u Beogradu, Changeover festival predstaviće najuzbudljivije i najsvežije sa evropske alternativne scene. Razni bendovi i izvođači protutnjaće u 4 dana glavnim gradom.
Ovaj showcase festival napašće bine širom grada od 11. do 14. oktobra. Drugstore, KC grad, Dom Omladine, DIM, Guvernanta, ali i za ovu priliku još uvek nekorišćeno za ovakve svrhe, Katedrala Blažene Device Marije u kojoj će biti otvaranje festivala, na kom će nastupiti ekspermintalni kompozitor i harmonikaš Jegor Zabelov.
Više o svim izvođačima možete saznati na zvaničnim stranicama festivala, ali mi ćemo vam predstaviti neke od njih koje jednostavno ne smete da propustite. Možda vam ova imena danas nisu poznata, ali za koju godinu, mogu da budu nosioci evropske alternativne scene.
Znate kako smo rekli da festival kreće od 11. do 14. oktobra? Ipak, Pre party kreće ovog petka, 22. septembra u KC Gradu, gde će se između ostalog predstaviti sjajni – Mauskovitz Dance Band. Ovaj sjajan momci nam dolazi iz Holandije. Svi se, kao, prezivaju Mauskovic. Nisu naše gore list, samo se zezaju, ali to zezanje nastavljaju i kroz muziku. Pa tako ne postoji mogućnost da njihvou muziku slušate mirno i sedeći. Zvuci kumbije, afro karipskih ritmova i psihodelije teraju na ples. Bend koji diže atmosferu u 2 popodne na dnevnim laganim svirkama, ali i u 2 ujutru na klupskim dešavanjima. Ceo događaj, odnosno najavni party je odrađen u saradnji sa sjajnim makedonskim festivalom “Zdravo mladi” koji se ovog vikenda dešava u Skoplju.
Jedan od najboljih bendova u Evropi, a svakako najbolji bend koji nam dolazi iz Mađarske je Jazzbois. Bend se već prošle godine predstavio našoj publici, a sad ih čekamo sa novim trakama i albumom “Higher dimension waiting room”. Momci sviraju, kako im to ime kaže, džez, ali na jedan noviji, svež način, pun gruva i hip hop uticaja, nalik kultnim Badbadnotgood. Momci nastupaju drugog dana, 12. oktobra.
Iz Londona nam stižu, kako oni sebe duhovito nazivaju “the U.K.’s No. 2 Space-Surf Band,” Japanese Television. I zaista, momci i devojka, sviraju instrumentale, koje možemo okvirno nazvati surf muzikom, ali ipak, stvari su mnogo kompleksnije, veselije i bolje. Psihodelija i brzina zanosa svirke ovog benda vode direktno u svemir, pa je space rock ipak termin kojim bi najlakše opisali ovaj bend kojem samo malo fali da postanu svetska koncertna atrakcija.
Udarci koji melju, neuobičajeni tehno i žestoka elektronska buka, sve to, ali i hipnotički live nastup, predstavlja duo iz Bristola Giant Swan. Robina Stjuarta i Harija Rajta su kao izdanak panka sastavili svoje elektronsko čedo, koje je u međuvremeno postalo secret handshake svih onih koji žele nešto novo i drugačije od regularne tehno zabave. Česta su poređenja sa drugim elektronskim besnim bendovima, kao što je Fuck Buttons, ali pitanje je vremena kad će ovaj bend biti taj po kom će se ostali meriti.
Jedan od najntirigantnijih shoegaze bendova Evrope stiže sa ovih prostora, i zove se Haiku Garden. Ova četvorka iz Ljubljane već nekoliko godina je u prvoj ligi slovenačke muzike, a njihov jedinstveni stil bučnih i psihodeličnig gitara, zajedno sa preciznim krautrok ritmom, stvara zvuk koji je prepoznatljiv i na koji smo već nekoliko godina potpuno navučeni. z
Omni Sellasi je bend koji se pita šta je ostalo danas od muzike. I ako je nešto ostalo, oni su rešeni to da razbucaju. Dva bubnjara, pevač, gitara i razne druge stvari, sitnice i smicalice. Pop, grunge, ritual, pank, nikad dogmatično, uvek dramatično, i uvek pokušaj, čak i kao neuspešan, i dalje jedinstven.
Od nekolicine domaćih bendova, izdvajamo Džezbollah. Momci sebe nazivaj ukao disaster jazz bend, ali to je samo početak ludila koji prezentuju na bini. Rečima one internet pošalice, imamo Black Midi kod kuće. Bend zaista kad zaprši gitarama i ritmovima, ume da zaliči na svoje nahajpovane britanske kolege, ali i bukom saksofona zasviraju sve podvrste no, free i noise džeza, nakon kojih nema nazad na slušanje lakih melodija.