Šta bi se desilo s našim zdravljem ako bismo prestali da peremo zube?
Verovatno ste svesni da su pranje zuba i korišćenje konca za zube neophodni za sprečavanje akumulacije plaka i kamenca, smanjujući rizik od parodontalne bolesti (desni). Međutim, ono što možda nije toliko poznato je veliki uticaj dobre oralne higijene na vaše opšte zdravlje.
Ono što se dešava kada ne perete zube može dovesti do ne samo oralnih problema kao što su otečene, crvene desni, krvarenje, bol pri žvakanju i labavi zubi, već i ozbiljne komplikacije za vaše srce, pluća, mozak i još mnogo toga.
Ova veza u velikoj meri potiče iz mikrobioma u vašim ustima. „U vašim ustima se nalazi 700 vrsta mikroba, što uključuje klice poput bakterija, gljivica i još mnogo toga“, objašnjava Džojs Kang, kozmetički stomatolog i bivši asistent u Stomatološkoj školi Herman Ostrou Univerziteta Južne Kalifornije, prenosi “The Healthy”.
Ona nastavlja: „Budite sigurni, nisu svi mikrobi loši – u stvari, neki mikrobi su od pomoći – ali važno je razbiti biofilm kako bi se sprečilo da neželjeni mikrobi stvore neravnotežu oralnog mikrobioma.”
Da li je dovoljno prati zube jednom dnevno?
Pranje zuba jednom dnevno nije dovoljno da razbije biofilm u ustima. Da bi se održalo optimalno oralno zdravlje, konzistentna rutina je ključna. „Trebalo bi da perete zube dva puta dnevno po dva minuta svaki put da biste održali zdrave zube i da biste sprečili pojavu karijesa“, preporučuje dr Kang. Preskakanje ove rutine ugrožava zdravlje vaših zuba i može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija.
U nastavku ćemo podelici s vama uvide istraživača i stomatologa o tome šta se dešava kada redovno ne perete zube i povezanim zdravstvenim rizicima.
Šta se dešava ako ne perete zube?
- Kardiovaskularne bolesti
Povećani rizik od srčanih oboljenja je samo jedan od potencijalnih zdravstvenih problema koji mogu nastati ako ne perete zube. Prema klinici Mejo, istraživanja pokazuju da kardiovaskularne bolesti, začepljene arterije i moždani udar mogu biti posledica upale i infekcija koje uzrokuju oralne bakterije.
Dalje naglašavajući ovu vezu, studija iz juna 2023. objavljena u žurnalu “Nature Scientific Reports” otkrila je da su pojedinci koji su preskočili pranje zuba noću suočeni sa većim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti od onih koji su održavali svoju noćnu rutinu pranja zuba.
- Respiratorne infekcije
Kada ne perete zube, rizik od upale pluća može se povećati. Ovaj rizik je posebno izražen kod starijih osoba ili onih sa oslabljenim imunim sistemom. Dr Kang citira studiju iz 2020. koja pokazuje značajno povećanje rizika od upale pluća među pojedincima sa zubnim karijesom i nedostajućim zubima. Nasuprot tome, rizik se značajno smanjio sa boljom oralnom higijenom, uključujući redovno pranje zuba i profesionalno čišćenje zuba.
„Rezultati pokazuju da poboljšano oralno zdravlje može smanjiti rizik od upale pluća u populaciji, što jača ulogu koju oralno zdravlje igra u brizi o vašem opštem zdravlju“, napominje dr Kang.
U prilog tome, istraživanje iz decembra 2023. pokazalo je da je pranje zuba među najefikasnijim načinima za prevenciju upale pluća kod pacijenata na intenzivnoj nezi.
- Dijabetes
Kada ne perete zube, to može dovesti do komplikacija sa dijabetesom ako imate to stanje, kaže dr Kang. Oralno zdravlje je izuzetno važno za one sa dijabetesom jer bolest desni može otežati kontrolu šećera u krvi. S druge strane, ako se nivo šećera u krvi dobro kontroliše, to može pomoći u sprečavanju problema sa zubima i desnima.
- Demencija
Kada ne perete zube, to može povećati rizik od demencije. Postoje dokazi koji ukazuju na to da bakterije koje izazivaju bolesti desni mogu takođe doprineti razvoju moždanih patologija, kao što je Alchajmerovom bolest. Ove bakterije mogu ući u mozak kroz nerve u glavi ili krvotoku, što vremenom dovodi do upale i oštećenja mozga.
- Komplikacije trudnoće
Kada ne perete zube, to može dovesti do „nepovoljnih ishoda trudnoće“, upozorava dr Kang. Loša oralna higijena je povezana sa prevremenim porođajem i malom porođajnom težinom kod novorođenčadi. Veruje se da se to dešava zato što bakterije u ustima mogu osloboditi toksine koji ulaze u krvotok majke i dospevaju do posteljice, ometajući razvoj fetusa. Bolest desni takođe može izazvati upalu koja može da podstakne telo da proizvodi više tečnosti koje izazivaju porođaj, što potencijalno dovodi do prevremenog porođaja.
Koliko dugo možemo bez pranja zuba?
Važno je da perete zube dva puta dnevno bez preskakanja. Dr Kang kaže: „Smatram da mnogi ljudi ne vole da peru zube jer su im oni osetljivi, ali postoji toliko mnogo pasta za zube koje najbolje odgovaraju vašem životnom stilu i potrebama oralnog zdravlja.“
Pored toga, evo nekoliko saveta koje je odobrilo Američko udruženje stomatologa kako biste bili sigurni da ćete efikasno prati zube:
- Koristite četkicu za zube sa mekim vlaknima, bilo ručnu ili električnu. Zamenite četkicu za zube svaka tri do četiri meseca, ili ranije ako su čekinje primetno istrošene ili izlizane.
- Postavite četkicu za zube pod uglom od 45 stepeni u odnosu na desni.
- Četkajte nežno kratkim potezima širokim zubima.
- Obavezno operite spoljašnju, unutrašnju i žvakaću površinu zuba.
- Za unutrašnje površine prednjih zuba, nagnite četkicu vertikalno i koristite nekoliko poteza gore-dole.