Danas je Svetski dan ćevapa: Recept za jelo koje povezuje Balkan
Danas je Svetski dan ćevapa, a na Balkanu, miris roštilja je više od običnog mirisa hrane. To je miris sećanja, tradicije i gurmanskog slavlja. Jedan od najpoznatijih simbola te tradicije je ćevap – jelo koje budi strastvene rasprave i ljubav u istoj meri.
Bilo da ga jedete na ulici, u restoranu ili kod kuće, ćevap je uvek poseban. Ali pitanje koje često izaziva žestoke rasprave je: čiji je ćevap?
Poreklo ćevapa
Poreklo ćevapa je teško odrediti, jer je on proizvod različitih kultura i tradicija. U Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji, pa čak i u Grčkoj i Turskoj, svaka nacija ima svoju verziju ćevapa i tvrdi da je baš njihova najbolja.
Turski uticaj
Jedna teorija o poreklu ćevapa vodi nas u Tursku, gde se sličan proizvod zove kebab. Ovi ukusni mesni valjci imaju svoje korene u turskoj kuhinji, gde su se prvi put pojavili kao “kebapći” ili “kebabći”, što su male porcije mesa pripremljene na ražnju. Tokom vekova, ova jela su se prilagođavala lokalnim ukusima i postala su deo svakodnevne ishrane u mnogim zemljama Balkana, a Turska je i danas poznata po döner kebabu.
Balkanski ćevap
Na Balkanu, ćevap je evoluirao u specifično jelo. U Srbiji se prave od mešavine goveđeg i svinjskog mesa, dok se u Bosni i Hercegovini koristi isključivo goveđe meso. Hrvatska verzija ćevapa takođe ima svoje specifičnosti, često dodajući mleveni beli luk i začine. Makedonski ćevap je pikantan, sa dodacima paprike i drugih začina.
Grčka verzija
Grci takođe svojataju ćevap. Tvrde da je Grčka bila prva zemlja u Evropi u koju je döner kebab uveden tokom razmene ljudi između Turske i Grčke 1922. godine. Grčki döner kebab danas je poznat pod imenom giros..
Recept za ćevape
Sastojci:
500g goveđeg mesa (samleveno)
250g jagnjećeg ili svinjskog mesa (samleveno)
1 glavica crnog luka (sitno iseckana)
4 čena belog luka (sitno iseckana)
1 kašičica soli
1 kašičica bibera
1 kašičica crvene paprike (po želji)
1 kašičica sode bikarbone
100ml gazirane vode
Priprema:
Priprema mesa: U velikoj posudi, pomešajte goveđe i jagnjeće meso. Dodajte sitno iseckan crni luk i beli luk. Dobro izmešajte. Začinjavanje: Dodajte so, biber, crvenu papriku (po želji) i sodu bikarbonu u mešavinu mesa. Sve dobro izmešajte. Postepeno dodajte gaziranu vodu i nastavite da mešate dok smesa ne postane glatka i kompaktna. Odmor smese: Pokrijte posudu folijom ili plastičnom folijom i ostavite smesu da odstoji u frižideru najmanje 2 sata, a najbolje preko noći. Ovo će omogućiti da se svi ukusi lepo sjedine. Formiranje ćevapa: Nakon što je smesa odmorila, izvadite je iz frižidera. Vlažnim rukama oblikujte ćevape u dužinu od oko 10 cm i debljinu od oko 2 cm. Pečenje: Zagrejte roštilj ili tiganj na srednje jakoj vatri. Ako koristite tiganj, možete dodati malo ulja. Pecite ćevape sa svih strana dok ne dobiju zlatno-smeđu boju i budu dobro pečeni iznutra, otprilike 10-15 minuta, povremeno ih okrećući. Serviranje: Ćevape poslužite odmah, tople, uz svežu lepinju, sitno seckani crni luk, ajvar i kajmak.