Mačevanje u Versaju, gvožđe s Ajfelove kule na medaljama i druge specifičnosti Olimpijskih igara u Parizu
Ovogodišnje letnje Olimpijske igre vraćaju se u Pariz nakon tačno 100 godina, a francuska prestonica će biti tek drugi grad na svetu (prvi je London – 1908, 1948. i 2012.) koji ih je ugostio čak tri puta.
Pariz je prvi put bio domaćin Olimpijskih igara 1900. godine kada se u njemu održala i Svetska izložba, a onda i 1924. godine, nakon zimskih Igara u Šamoniju.
Na Olimpijskim igrama ove godine prvi put će se kao kao olimpijski sport (odnosno prvi put nakon Olimpijskih igara mladih 2018.) predstaviti brejkdens, a organizatori ponosno ističu inkluzivni i zeleni karakter Igara u Parizu.
Naime, ove godine će prvi put u istoriji nastupiti jednak broj ženskih i muških takmičara (5.250 i 5.250) i prvi put postoji samo jedan vizual za Olimpijske i Paraolimpijske igre, a potpisuje ga francuski ilustrator Ugo Gatoni. Zelena agenda se pre svega vidu u činjenici da se u Olimpijskom selu neće paliti klime nego će se koristiti ekološki prihvatljiviji sistem hlađenja.
I dok se nadamo da će se ove inicijative nastaviti i narednih godina, i da će im se pridružiti i druga inovativna rešenja, neki “detalji“ s ovogodišnjih Olimpijskih igra jednostavno su – jedinstveni.
Punkufer je izdvojio šta je specifično za Olimpijadu u Parizu koja počinje danas.
Ajfelova kula
Ajfelova kula biće važan deo Igara i ne samo zato što će se pod njom igrati odbojka na pesku. Naime, svaka medalja biće izlivena oko komadića gvožđa s Ajfelove kule, sačuvanog nakon renoviranja ovog tornja. Gvozdeni šestougao u sredini svake medalje deo je Pariza koji će svi laureati poneti sa sobom.
Versaj
Pojedine sportove u Parizu gledaćemo na neuobičajenim borilištima – poznatim pariskim kulturno-istorijskim atrakcijama. Tako će se mačevanje i tekvodno održavati u domu Luja XIV– dvorcu Versaju, a u njegovim poznatim vrtovima biće postavljen privremeni ring za preponsko i dresurno jahanje.
Sena
Reka Sena biće domaćin plivačkog maratona i plivačkog dela triatlona na ovogodišnjim Olimpijskim igrama, baš kao i 1900. godine. Ovu nostalgičnu odluku pratilo je puno kontroverzi jer je donedavno plivanje bilo zabranjeno u Seni zbog lošeg kvaliteta vode. Ipak, organizatori tvrde da je voda sada dovoljno čista i da nije opasna za ljude.
Pariski maraton
Maraton će se trčati od Pariza do Versaja i povezaće devet gradova. Ali prvi put uistoriji Olimpijskih igara istom stazom olimpijskog maratona i to isti dan kad i olimpijci – mogu trčati i građani. Prema informacijama organizatora, nastupiće 35 hiljada trkača amatera.
Prekomorske teritorije
Igre će se održavati i širom Francuske, na primer, olimpijsko jedrenje u Marseju, a fudbalski mečevi na stadionima u Bordou, Nantu, Lionu, Sentetjenu, Nici i Marseju. Ali nikada se u istoriji Igara takmičenje u nekom sportu nije održavalo toliko daleko koliko će se ove godine surfovati daleko od Pariza – čak 15 hiljada kilometara. Surferi će tako odmeriti snage na Tahitiju, najvećem ostrvu Francuske Polinezije, na plaži Teahupo’o, svetski poznatom surferskom raju.