3 znaka prolaska kroz „emocionalni razvod“
Emocionalni razvod je kada par, koji je još uvek u zakonskom braku, doživi značajno emocionalno razdvajanje.
U emocionalnom razvodu, par može doživeti strah, olakšanje, tugu, bes, nadu ili čak lični rast.
Nedostatak komunikacije stvara emocionalni jaz, čineći da se par više oseća kao da su cimeri a ne životni partneri. Ovo može stvoriti osećaj anksioznosti i usamljenosti, čak i kada ste fizički zajedno.
„Emocionalni razvod“ se odnosi na to kada par, iako još uvek u zakonskom braku, doživi značajnu emocionalnu razdvojenost. Ova situacija često prethodi zakonskom razvodu, ali se može desiti i nezavisno.
U emocionalnom razvodu, partneri postaju sve više emocionalno odvojeni jedan od drugog, što dovodi do nedostatka intimnosti, komunikacije ili međusobne podrške. Parovi mogu da žive zajedno, ali vode odvojene živote, sa malo ili nimalo zajedničkih aktivnosti, ciljeva ili interesovanja.
U procesu emocionalnog razvoda, istraživanja pokazuju da par može doživeti strah, olakšanje, tugu, bes, nadu ili čak lični rast u različitim stepenima, često na osnovu toga ko inicira razdvajanje.
Studija iz 2023. otkrila je da emocionalni razvodi mogu biti povezani i sa aleksitimijom – teškoćom u identifikaciji i povezivanju sa nečijim emocijama – i verovatno depresijom. Ovi uticaji na mentalno zdravlje, kako na pojedince, tako i na njihove brakove, naglašavaju važnost ranog uočavanja znakova i njihovog rešavanja pre nego što eskaliraju.
EmocionalnI razvod – tri znaka:
1. Nedostatak komunikacije
Studija objavljena u martu o razvodima u kasnim godinama pokazala je da emocionalni razvodi često nastaju mnogo pre formalnih. Na osnovu iskustava učesnika da su se rastali dok su još uvek u braku, nedostatak komunikacije je jedan od najizrazitijih znakova emocionalnog razvoda.
Partneri mogu prestati da dele svoje misli, osećanja, težnje i svakodnevna iskustva jedni sa drugima. Razgovori postaju površni i hladni, ograničeni na neophodne teme kao što su kućni poslovi, dobrobit njihove dece ili finansije.
Toplina i naklonost koje su nekada karakterisale njihove interakcije zamenjene su zahlađivanjem i ravnodušnošću. Neverbalni znaci kao što su kontakt očima, dodir i pažljiv govor tela koji označavaju povezanost i naklonost takođe mogu primetno da se smanje.
„U nekom trenutku je čak bilo hladno između nas. Počela je da se stvara distanca. Više nismo imali uobičajene teme za razgovor. Ja sam se fokusirao na svoja zadovoljstva, ona na svoj posao i naš odnos je bio preko dece. Razvod je u suštini bio konačna stanica u procesu koji je počeo godinama pre“, kaže Dan, 69-godišnji učesnik studije, prisećajući se emocionalnog razvoda koji se dogodio sa njegovom bivšom partnerkom mnogo pre nego što je započeo pravni postupak.
2. Gubitak intimnosti
U napetim brakovima, fizička naklonost i seksualna aktivnost mogu značajno opasti ili potpuno prestati. Emocionalno razvedeni parovi takođe imaju tendenciju da dožive veoma nizak nivo emocionalne intimnosti, često zbog osnovne emocionalne nepovezanosti, nekompatibilnosti, nedostatka privlačnosti ili nerešenih sukoba.
Studija iz 2021. pokazala je da kada doživljavamo naše partnere kao brižne i odgovorne za naše potrebe, doživljavamo veću intimnost, što može povećati zadovoljstvo u vezi. Međutim, emocionalni razvodi mogu uključivati gubitak duboke veze, bliskosti, poverenja, međusobnog razumevanja, emocionalne dostupnosti i odziva između partnera.
Nakon što se suoče sa više izazova u vezi bez uspešnih rešenja, supružnici mogu postati ravnodušni prema potrebama, osećanjima i blagostanju jedni drugih i prestati da se trude da održe vezu. Ovo može dodatno podstaći osećanje zanemarivanja i produžiti negativne cikluse emocionalnog odbacivanja jednih prema drugima.
3. Pojačani nivoi destruktivnog sukoba
Emocionalni razvodi često uključuju povećan nivo sukoba, pri čemu parovi ne mogu da ih reše ili odustaju nakon više neuspešnih pokušaja. Vremenom, ovi nerešeni sukobi podstiču ogorčenost i neprijateljstvo. Partneri mogu početi da izbegavaju jedni druge kako bi sprečili dalje trvenje, stvarajući dodatnu emocionalnu distancu.
„Bili smo uvučeni u beskrajne rasprave o tome ko je u pravu, koja reč je izgovorena, kojim tonom je izgovorena i šta znači i koja je kazna za to. Bilo je iscrpljujuće do te mere da sam se u poslednjih osam ili devet godina trudila koliko god je to bilo moguće da ne pričam, budem u posebnoj sobi i živim svoj život“, objašnjava Rut, još jedna učesnica studije o razvodu u kasnim godinama života 2024.
Prema Gotmanovoj teoriji o „četiri jahača apokalipse“, četiri destruktivna ponašanja u sukobu mogu signalizirati kraj braka: kritika ili napad na karakter partnera; prezir, što uključuje nedostatak poštovanja i sarkazam; defanzivnost, koja podrazumeva odbijanje preuzimanja odgovornosti za svoje ponašanje; i kamenovanje, što uključuje povlačenje i odbijanje komunikacije.
Bez otvorene komunikacije sve su češći nesporazumi i pretpostavke. Partneri mogu početi da sumnjaju u namere jedni drugih, što dovodi do sumnje i nesigurnosti. Vremenom, emocionalni danak stalnih sukoba i nezadovoljenih potreba takođe može dovesti do emocionalne iscrpljenosti, ostavljajući malo prostora za pozitivne interakcije.
Studija iz 2018. pokazala je da kada oba supružnika ozbiljno shvate svoje probleme, to smanjuje rizik od razdvajanja. Međutim, u emocionalnim razvodima, oni se mogu osećati previše istrošeno da bi to učinili, što otežava pomirenje.
Pored toga, istraživanja pokazuju da supružnici često ostaju zajedno, zaključani u dugom periodu emocionalnog razvoda jer njihovi odnosi imaju i pozitivne i negativne elemente, što otežava njihovo okončanje ili nastavak suočavanja sa borbama.
Shvatanje da ste u emotivnom razvodu nije smrtna kazna za vašu vezu, već prilika da razmislite o tome od čega biste vi, vaš partner i vaša deca, ako ih imate, zaista imali koristi.
Niko ne pobeđuje ako je čak i samo jedan partner nesrećan u braku. Iako emocionalni razvodi mogu biti izazovni i bolni, rešavanje nezadovoljstva je prvi korak ka tome da se pripremite da pređete iz neispunjene veze ili da izlečite i ponovo izgradite jaču, povezaniju vezu sa svojim partnerom.
Izvor: Psychology Today