Za ovo naselje u Beogradu kažu da je poslednja oaza normalnog života: Raj pun zelenila, nezamisliv u odnosu na ostatak prestonice
Za jedno naselje u Beogradu građani kažu da je svetla tačka urbanizma i da je prava oaza u odnosu na ostatak prestonice koja se skrnavi.
Kako se pomene gradnja u Beogradu u poslednje vreme, obično se govori o očajnim primerima nadogradnje, skrnavljenju lepih zgrada i kvartova, betoniranju i manjku zelenila. Ipak, čini se da pojedine oaze nekako opstaju, samo ih je nažalost malo, piše nova.rs.
Na domaćem X-u nedavno se pokrenula priča o naselju Cerak Vinogradi za koje kažu da je jednostavno prelepo, da je pravi primer onog komšiluka iz snova, da je projektovano po meri čoveka i porodice.
Iako se sledeće godine selim manje od 500m od trenutnog stana, ja vama ne mogu da opišem koliko milijardy ewryyy treba da se da svakome ko je radio na projektu naselja Cerak Vinogradi.
— Mishomorka (@Mishomor) September 12, 2024
Plus veliki aplauz za udruženje Kult Cerak koji organizuje gomilu nekih lepih stvari u naselju. https://t.co/kCmvEK69dV
Kažu kako je to fenomenalno naselje sa toliko zelenih površina i nezamislivo u današnjoj gradnji.
Неиронично мислим да је уз Вишњичку бању то најсветлија тачка до које смо добацили када су архитектуре и урбанизма код нас у питању.
— Давид (@mojtviternalog) September 12, 2024
Cerak Vinograd, naselje u Beogradu:
Cerak Vinogradi su beogradsko naselje projektovano krajem 1970-ih godina i to je vrhunski primer kasne moderne. Samo ime opisuje prethodno stanje: cerova šuma i vinogradi.
Autori Milenija i Darko Marušić i Nedeljko Borovnica su dobili prestižnu Oktobarsku nagradu Grada Beograda za ovaj projekat 1981. godine.
Takođe, uz novobeogradski Blok 23, naselje Cerak Vinogradi deo su stalne kolekcije Muzeja moderne umetnosti MoMA u Njujorku. Posle izložbe u njujorškom muzeju „Ka betonskoj utopiji – arhitektura Jugoslavije od 1948. do 1980“, odabrani su projekti iz Srbije za njegovu stalnu postavku, piše Gradnja.rs.
Naselje je čisto stambenog tipa, sa manjim komercijalnim sadržajima i velikim parkovnim, zelenim površinama. U sklopu naselja je sve ono osnovno što vam treba – supermarket, medicinska ambulanta, osnovna škola, obdanište.
Malo podsecanje da smo nekad brinuli o prirodi ali i drustvu.
— Moja Amerika (@gordana1973) December 9, 2022
Cerak Vinogradi je deo stalne postavke kolekcije Muzeja moderne umetnosti (MoMA) u NYC,kao jedine gradjevine koje nisu stetno delovale na prirodu. pic.twitter.com/6jBK73puJW
Zanimljivo je da su sve ulice naselja imenovane po vrsti drveta koje čini drvored u ulici: Jasenova ulica, Kedrova ulica, Borova ulica, Kestenova ulica…
U posebnom članku na Vikipediji o ovom naselju stoji da je tip zgrade stambeni blok, prizemlje+6 spratova ili prizemlje+3 sprata (i tri devetospratnice), upareni u nizu čineći jednu ulicu. Saobraćaj je samo lakog tipa, prilaznim putevima zgradama, unutar naselja, dok se velike saobraćajnice nalaze samo na obodu (odvojene od stambenog dela zelenim površinama) – Kneza Višeslava, Pilota M. Petrovića, Jablanička, Ibarska magistrala.
Naselju pripadaju Vidikovac, Skojevsko naselje i novija proširenja Filmskog grada i Žarkovo. Naselje je udaljeno nekoliko autobuskih stanica od Banovog brda, Save i Ade Ciganlije. Dobro je povezano sa ostatkom grada autobuskim linijama.
Da danas neko napravi naselje kao sto je Cerak, kvadrat bi bio 10.000 evra.. naselje po meri coveka pic.twitter.com/oQcfntQaYW
— Unfortunately, not today (@uvek_bela_vrana) December 23, 2022
Interesantno je da je tokom gradnje ovog naselja otkriveno arheološko nalazište iz doba neolita, Vinčanske kulture.
Zbog arhitektonsko-urbanističkih vrednosti celo naselje je pod režimom potpune zaštite u Generalnom urbanističkom planu grada, što označava potpuno očuvanje naselja, bez promena – dozvoljene su delimične promene namene unutar objekata, ali bez izmene autentičnosti i arhitektonske vrednosti objekata.
Ipak, na kraju neki napominju da Cerak Vinograde ne treba previše hvaliti – u suprotnom će građevinska mafija da počupa zelenilo i napravi neki betonsko-stakleni kompleks, tj. sasvim ga uništi, piše nova.rs.