• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
aseksualnost
Foto: Shutterstock/Prostock-studio

Da li je aseksualnost posledica traume ili je urođena?

CityMagazine
26.09.2024. 2 min Sex

Aseksualnost, u najširem smislu, predstavlja odsustvo seksualne želje ili seksualne orijentacije. A da li je reč o stanju koje je urođeno ili pak izazvano traumom otkrijte u nastavku.

Aseksualnost – uzroci i vrste

Kada se govori o aseksualnim osobama potrebno je razlikovati da li ta aseksualnost nastupila kao posledica neke bolesti ili traume, te se kao takva može lečiti ili je urođena i treba je kao takvu prihvatiti, objašnjava Mara Orehovac, prof. psihoterapeut.

„Seksualnost je jedan od vitalnih životnih nagona, koji omogućava opstanak ljudskog roda. Svi znaju zašto je seksualnost bitna i zato većina aseksualnih osoba skriva svoju orijentaciju, piše miss7zdrava. Aseksualne osobe uglavnom žive uobičajenim životima, imaju partnere ili partnerke, koji su često takođe aseksualni, ali događa se da se partneri nađu i zbog nekih drugih situacija, dogovora pa i interesa i nemaju potrebu da se javno deklarišu”, rekla je Mara Orehovec i objasnila:

„Treba uvažavati različite vrste aseksualnosti. Osim što je kod nekih osoba naprosto urođena, mogu je uzrokovati i razne bolesti preležane u detinjstvu ili kasnije u životu, zatim neki lekovi, kao i alkoholizam. Ali moje iskustvo je pokazalo da su traume iz faze odrastanja veliki razlog aseksualnog ponašanja. Iznenađena sam koliko mladih ljudi opisuje niz različitih situacija koje su ih dovele do problema s aseksualnošću”.

Da li je aseksualnost posledica traume ili je urođena?
Foto: Shutterstock/Prostock-studio

Psihoterapeutkinja kaže da su incest i polno uznemiravanje u porodici čest uzrok aseksualnosti, iako razlog aseksualnosti nije uvek tako drastična situacija poput incesta. „Postoje razni oblici maltretiranja – recimo i prevelika briga može biti razlog. Kad roditelji stalno detetu govore: ‘Pazi, pašćeš!’ i ‘Nemoj sad ovo ili ono’, podsvest tog deteta dobija informaciju da je ono nesposobno”, objašnjava Orehovec.

Nekoj deci, pak, ne odgovara kad roditelji kroz njihovo odrastanje veselo i nesputano govore o seksualnosti. Orehovec je istakla da mnoge osobe koje se deklariršu kao aseksualne, imaju zadovoljavajući i ispunjen život i ne planiraju ništa menjati. Ako je uzrok aseksualnosti neka trauma, onda se može i lečiti. „Traume imaju one osobe koje žele imati seksualne odnose, a ne mogu ih ostvariti, i to vrlo lako može dovesti do depresije”, objasnila je.

Oznake:

aseksualnostseksualnosttraumaurođeno stanje

Podeli

Zaprati Autor

CityMagazine

Ostali članci

Shoppster vam štedi vreme i novac ove jeseni​
Prethodni

Shoppster vam štedi vreme i novac ove jeseni​

regdol mačke
Sledeći

Da li znate koje mačke su po karakteru najsličnije psima?

Sledeći
regdol mačke
27.09.2024.

Da li znate koje mačke su po karakteru najsličnije psima?

Prethodni
26.09.2024.

Shoppster vam štedi vreme i novac ove jeseni​

Shoppster vam štedi vreme i novac ove jeseni​

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    Kalum Tarner
    Da li je Kalum Tarner naš sledeći Džejms Bond? Evo šta znamo
    CityMagazine
    žikina dinastija
    Gledao sam novi nastavak filma “Žikina dinastija” i rešio da rangiram svih 11 naslova iz ovog serijala
    CityMagazine
    hbo max decembar
    Decembar na HBO Max-u: Od prazničnih specijala do horora
    CityMagazine
    mayales
    Mayales pred prvi nastup u Beogradu: Igra i eksperimentisanje, koncert u Karmakomi kao presek karijere
    CityMagazine
    hajduk u beogradu
    100.000 gledalaca filma „Hajduk u Beogradu” za manje od 20 dana prikazivanja u bioskopima
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖