4 greške koje dovode do povećanja šećera u krvi
Praćenje šećera u krvi vrlo je važno ne samo za one koji inače imaju problema sa tim, nego za sve baš da ne bi došlo do toga.
Nekad čak i svakodnevne navike mogu da povise njegov nivo, a zbog toga može doći do pada energije, pojačanog osećanja gladi i, dugoročno, razvoja insulinske rezistencije i metaboličkih problema, prenosi Index.hr.
Iznenađujuće je da uobičajene navike, koje svakodnevno praktikujemo, mogu doprineti ovim naglim skokovima šećera u krvi, ako ne pazimo.
Lekar dr. Edmond Hakimi i dijetetičarka i nutricionistkinja Trista Best otkrili su četiri iznenađujuće, ali česte greške koje većina ljudi svakodnevno pravi, a koje mogu povisiti nivo šećera u krvi.
1. Nedostatak sna
Nedovoljno sna može povisiti šećer u krvi, ometajući sposobnost tela da efikasno reguliše glukozu. Manjak sna smanjuje osetljivost na insulin, što otežava ćelijama reakciju na insulin, pa dolazi do viših nivoa šećera u krvi.
“Kada ne odmaramo dovoljno, naše telo proizvodi više kortizola, hormona stresa, što može uzrokovati porast šećera u krvi. Loš san takođe smanjuje osetljivost na insulin, čime otežava stabilizaciju nivoa šećera”, objašnjava dr. Hakimi za SheFinds.
2. Preskakanje obroka
Kada preskočimo obrok, nivo šećera u krvi može u početku pasti, a telo tada oslobađa skladištenu glukozu kako bi nadoknadilo manjak. To često pokreće oslobađanje hormona stresa, poput kortizola, što može dovesti do naglog porasta šećera u krvi.
“Preskakanje obroka može se činiti bezopasnim, ali često dovodi do niskog nivoa šećera u krvi koja naglo skoči kad konačno jedemo. Ovaj ciklus može biti opterećujući za telo, posebno ako prvi obrok sadrži mnogo ugljenih hidrata, što dovodi do brzog porasta šećera”, ističe lekar.
3. Nedovoljna telesna aktivnost
Kada nismo aktivni, glukoza duže ostaje u krvi, što povećava nivo šećera. Redovno kretanje povećava osetljivost na insulin, omogućujući ćelijama da efikasnije reaguju na insulin.
Dr. Hakimi navodi: “Telesna aktivnost pomaže mišićima da koriste glukozu kao energiju, što smanjuje šećer u krvi. Kada smo uglavnom neaktivni, posebno nakon jela, nivo šećer ostaje viši duže vreme, što stvara dodatni pritisak na insulin i otežava stabilizaciju šećera.”
4. Konzumacija namirnica s visokim glikemijskim indeksom
Hrana s visokim glikemijskim indeksom brzo podiže šećer u krvi jer se brzo razgrađuje u glukozu. Ove namirnice, poput belog hleba, slatkih grickalica i prerađenih žitarica, imaju malo vlakana i proteina koji inače usporavaju proces probave.
“Kada se ove namirnice probave, brzo otpuštaju glukozu u krvotok uzrokujući nagli porast šećera u krvi. Kao odgovor, telo otpušta insulin kako bi snizilo šećer u krvi, ali to može dovesti do brzog pada glukoze kasnije. Taj iznenadni pad može podstaći oslobađanje hormona stresa, poput kortizola i adrenalina, što može poremetiti san uzrokujući noćna buđenja ili sprečavanje dubokog odmora”, zaključila je Best.