“Bez velike konkurencije slovi kao arhitektonsko ruglo Beograda”: Snimak iz ’79. nam otkriva koji deo grada je oduvek bio omražen
Čuveni kružni tok, ali i saobraćajni čep koji mnogi i dalje ne umeju da reše, Slavija, oduvek je bila neomiljeni deo Beograda.
Jedan video iz daleke 1979. godine kruži mrežama, i otkriva nam šta su ljudi pre 45 godina mislili o Slaviji. Kako ćemo otkriti * ne mnogo toga lepo.
Slavija – ruglo Beograda:
U snimku nam se kaže kako je – “Slavija bez velike konkurencije slovi kao arhitektonsko ruglo Beograda. Kroz 30 godina neznatno je promenila izgled.
“Postoje arhitektonski planovi koji su još uvek u mislima arhitekata. Planovi se množe, a Slavija ostaje takva kakva jeste. Kada će planovi prestati da budu planovi a početi da se radi rekonstrukcija, to još uvek niko ne zna” završili su u ovom kritčkom prilogu i zapitali se da li će Slavija postati još jedna od varijanti bezdušnog betonskog kompleksa i automobislki raj, ili će i pešaci naći svoju oazu.
Ovaj video je ekskluzivno nastao za sajt Kaldrma, i kako stoji u opisu: “Ovaj prilog osim što odlično prikazuje zapuštenost i sivilo nekadašnje Slavije ima još jednu izuzetnu vrednost: ovde se vide makete svih zgrada koje su arhitekte predlagale da stoje na i oko samog trga. Nigde se do sada nije pojavio tako važan snimak zamišljenih predloga za budućnost trga. Jedna od maketa čak podseća na današnji “sarkofag” NBS.”
Interesantno je da smo na TV-u ovako nešto 1979. mogli da vidimo, gde se jasno kritikuju izgled nekog dela grada i arhitektonskih misli. Zamislite da tako nešto se uradi danas na TV-u. Neverovatno, da.
Bilo kako bilo, Slavija je postala sinonim za ružno i arhitektonski devastirano područje još nakon Drugog svetskog rata, kako kaže Vikipedija. Poznata je i beogradska urbana legenda o „prokletstvu Mitićeve rupe“, što je naziv za niz neuspelih projekata gradnje moderne robne kuće na Slaviji, a ime nosi po Vladi Mitiću, koji je neuspešno započeo spomenuti projekat još pre Drugog svetskog rata. Iako su kasnije postojala brojna rešenja, projekat čak ni danas nije realizovan.