Kontroverzan sastojak ruske salate oko kog se na Balkanu uvek razbukti rasprava u vreme praznika
“Kisela jabuka u ruskoj salati predstavlja sjajan kontrast majonezu i bogatstvu kuvanih žumanaca,” rečenica je koja je izazvala malu kulinarsku debatu u redakciji , ali i često na internetu u praznično vreme, piše Pun kufer.
“Zato se stavljaju kiseli krastavci, ne trebaju ti nikakve jabuke,” odmah je došao kontranapad.
“Jabuka u ruskoj salati? Totalna glupost,” povikao je jedan tabor, a drugi utvrdio da ukus jabuke u salati i nije toliko loš, ali se retko ko seti da je stavi kada priprema prazničnu gozbu.
“Ne treba puno jabuke, dovoljno je sitno naseckati jednu manju Granny Smith jabuku i sjediniti je s ostalim namirnicama,” počeli su da pljušte i saveti za pripremu ovog neizbežnog prazničnog priloga.
Salata napravljena od kuvanog krumpira, jaja, graška i šargarepe s komadićima kiselih krastavaca i majonezom koju mi nazivamo ruskom (a Hrvati francuskom), zapravo je svojevrsna verzija salate koju je napravio kuvar belgijskih korena Lusijen Olivije 1860. godine u Moskvi.
Po njemu je salata i dobila ime u Rusiji.
Uz povrće i jaja, Rusi u svoju salatu obavezno dodaju i neku vrstu šunke ili kuvanog mesa, ali Jabuka, pak, namirnica oko koje se uvek povede rasprava.
Originalni recept za rusku salatu
Sastojci su, kao i uvek kod vrhunskih kuvara, bili retki, skupi i teški za pripremu, a prvi recept ove salate objavljen je marta 1894. godine u ruskom časopisu “Наша пища”, odnosno “Naša hrana”, i ovako je glasio:
- Dva krompira
- Jedan mali krastavac (ili veliki kornišon)
- 3-4 lista zelene salate
- 3 velika repa rakova
- 1/4 šolje pihtija iseckanih na kockice
- 1 kafena kašičica kapara
- 3-5 maslina
- i jedna i po supena kašika preliva majoneza
Vrlo ekstravagantno, zar ne?
Sastojci koji su bili retki i skupi su, kako je salata postajala sve popularnija među običnim narodom, postepeno zamenjivani jeftinijom i dostupnijom hranom.
Nakon što je salata izašla izvan granica Sovjetskog saveza i drugi narodi su recept prilagodili svojoj kuhinji. U salatu je dodata šargarepa (što ruski kuvari i danas smatraju “neoprostivim grehom”), ponegde kukuruz, jabuke a umesto mesa raka pojavilo se pileće belo meso, a kasnije i šunka.
Danas i Rusi prave “našu”, savremenu verziju sa kuvanim povrćem i šunkom ili piletinom i pored Rusije, izuzetno je popularna na Balkanu.