City letnja preporuka #59: Zanatske pivare Srbije
Sigurno ste barem usput čuli za termin „kraft pivo” ili „zanatsko pivo”, a možda se pitate šta to tačno podrazumeva. Zanatsko pivo je ono koje prave manje pivare, koje su nezavisne od većih kompanija i koje se fokusiraju na tradicionalne načine pripreme i lokalne sastojke. One se ponekad nazivaju i mikropivarama (microbrewery) usled toga, a njihov fokus je na kvalitetu umesto kvantitetu. Ne vrti se sve oko tradicionalnih sastojaka, naprotiv, često se ekperimentiše s inovacijama i tako možemo sresti piva s voćnim aromama, začinima i drugim sastojcima koji donose jedinstven ukus.
Iako je zanatsko pivo prisutno već vekovima unazad zahvaljujući mnogim manastirima i drugim proizvođačima s ograničenim količinama napunjenih flaša, koncept ovakvih pivara je postao nešto komercijalniji tokom 60-ih godina prošlog veka. U Srbiji je to došlo na red u ovom veku, ali dobra vest je da je domaća zanatska scena sve jača i da se tu može pronaći veliki broj kvalitetnih i jedinstvenih piva. U nastavku izdvajamo neka od njih, koja preporučujemo za letnje osveženje, a takođe vas savetujemo da i sami istražite celokupnu ponudu.
RazBeerBriga – Prva novosadska kraft pivara
Većina poslovnih priča počinje u salama za sastanke, a ova je nastala za šankom. RazBeerBriga je prva u Novom Sadu ljubiteljima ponudila specijalna, nepasterizovana piva od prirodnih sastojaka. Svako njihovo pivo ima svoj izrazit integritet – od ukusa do imena i dizajna. Momci iz RazBeerBrige drže se veoma jednostavnog recepta: prave piva kakva bi i sami voleli da piju.
Prva je nastala Bandiera Rossa (Red Ale), nazvana po kultnoj pesmi KUD Idijota. Kažu da je suptilno zavodljiva, vatreno pitka, s izraženom karamelnom notom i snažnom hmeljnom aromom voćno-citrusnog karaktera. Onda je došao Stalker (Double IPA), uhoda kog je teško se otarasiti, svestan svoje veličine, izazovnosti i nepredvidljivosti, snažnog tela i intenzivnih aroma peperminta, bora i citrusa. Tu je zatim Black Rider (American Stout), mračan, dostojanstven i neukrotiv, izbalansirani miks ukusa kafe, tamne čokolade i prženog slada. Temper (Pale Ale) je pivo s karakterom – nenametljiv, a zagonetno privlačan, diskretno cvetno-citrusne arome, pitak i osvežavajući. Najmlađi član RazBeerBriga porodice je Coaster Roller (West Coast IPA), svetlozlatne boje, mutnog tela, kremaste strukture, s naglaskom na lake biljne začine i nežne arome voća.
Veb: razbeerbriga.rs
Instagram: @razbeerbriga
Academia Brewery
Pivara Academia je u svet srpskog kraft pivarstva ušla 2018. godine. Nalazi se u selu Žabljane, nadomak Vučja u leskovačkoj opštini. Kapacitet pivare je 13.000 litara, s mogućnošću proširenja. Trenutno proizvode pet različitih stilova piva, a planiraju i proširenje asortimana. Njihova piva se mogu pronaći u Beogradu, Novom Sadu, Leskovcu, Nišu, Čačku…
Academia Brewery je mesto znanja, otvorene diskusije i prestiža. Amfiteatar smelih ideja na kome se svaki aspekt piva sagledava kroz prizmu različitih disciplina. Laboratorija koja postojeća znanja proširuje egzotičnim, naizgled nespojivim aromama.
Academia Brewery je institucija u kojoj se tajne piva razotkrivaju empirijskim metodama, a ukusi definišu nekontrolisanom dozom hedonizma.
Preporuka za letnje osveženje je pivo Profesor (IPA, 6.3% alc) – autoritativan, staložen i metodičan. Priznati akademik s doktorskom disertacijom na polju kombinovanja gorčine citrusa i slatke smole četinara. Sadržajan u procentu alkohola, ubedljiv u malim dozama.
Veb: www.academiabrewery.com
Instagram: @academiabrewery
Gvint – Zanatsko pivo na Dorćolu
Pivara Gvint nalazi se na Donjem Dorćolu, na prostoru Dorćol Platza (Dobračina 59 b), i jedina je zanatska (kraft) pivara u Srbiji specijalizovana za proizvodnju lagera. Zanatske pivare su povećale kvalitet i proširile ponudu ejlova, ali su se u Gvintu opredelili za piva klasičnijeg ukusa. Sve je počelo iz jednostavnog razloga – želje da naprave osvežavajuće pivo punog ukusa, kakvo se nekad pilo.
U Gvintu se pivo može probati u taproom-u, odakle se vidi proizvodni pogon pivare, i u bašti objekta u klasičnom pivskom stilu. Pivo kuće je klasično svetlo pivo, proisteklo iz ideje o „pivu kakvo treba da bude”, da bi preko tamnog lagera, pšeničnog piva i radlera, ponuda bila upotpunjena novijom, aromatičnom i zahmeljenom verzijom lagera (india pale lager). Najnovije pivo, crveni irski lager, napravili su zajedno s bendom Orthodox Celts. Kelti su zasluženo dobili svoje pivo, a tržište zanatskih piva obogaćeno je lagerom bakarne boje, umereno jakog tela i odmerene gorčine, s blagom aromom karamele.
Veb: www.gvint.rs
Instagram: @gvint_pivara
Kabinet Brewery
Kabinet, prva greenfield zanatska pivara na Balkanu, nosilac je preko 12 nagrada za piva i dizajn. Njihova piva su stigla na pet kontinenata, a od prošle jeseni imaju restoran u podnožju Kosmaja, gde je prava oaza za sva čula. Specifično je da postoji klasični taproom deo, ali i piknik samouslužni livada/plaža deo s posebnim menijem. Upravo iz svih ovih razloga, jedina su pivara iz regiona koja je u vodiču Phaidon izdanja kao destinacija vredna posete za pivo.
Duplo zahmeljena milkshake IPA s dinjom i laktozom, uz rekordnu količinu aromatičnih vrsta hmelja rezultat je Kabinetove kolaboracije s inovativnom estonskom pivarom Puhaste.
Tropske note uz gorčinu koja vuče na koru grejpa, sledi dinja koja preuzima scenu, potpuni hedonizam za nepce. Savet za serviranje 8˚ C, sipati, zavrteti flašicu, pa sipati ostatak usled mogućeg taloga. Vrste hmelja: Amarilo, Citra, Equinox, Mozaik, Simcoe (SAD), Enigma (Australija). Ilustracija je delo mladog umetnika Vaštag Vendela.
Veb: www.kabinet.rs
Instagram: @kabinetbrewery