Kako se naručuje kafa u Italiji? Greške u kafiću koje Italijani ne opraštaju
Kafa je jedan od najpopularnijih napitaka na svetu, što ljudi sa ovih prostora dobro znaju, ali negde se shvata još ozbiljnije.
Italijanima priprema i uživanje u kafi predstavlja način života, ali zavisno od delu zemlje u kom žive ili iz kojeg dolaze, razlikuju se i navike. 20 regija i više od 8000 gradova razasutih po celoj Čizmi karakterišu brojne razlike, piše Punkufer.
Kafa u Veneciji uglavnom je punog okusa i aromatična, s notama orijentalnog mirisa vanile. U Milanu je lagana i nežna, a u Pijemontu i Liguriji robusnija.
Nađete li se u Trstu i želite espreso u kafiću, čarobna reč je nero, a capo je makijato, odnosno espreso s malo zapenjenog mleka. Marokino, koji se pije u Milanu, karakterističan je po dodatku kakaa koji se dodaje espresu s mlekom.
U Torinu se naziva bicerin, a u Apuliji valja naručiti espresino. U Napulju se espreso naročito ceni, a najpoželjniji je kratak i jak. Espresso con panna naručite ako poželite espreso sa šlagom.
Kako biste naručili kafu poput Italijana, valja imati na umu da su kafe s mlekom, poput capućina, kafe latea i makijata rezervisane za jutarnje sate, a naručite li ih tokom poslepodneva, možete čak izazvati podsmeh. Takođe, takve kafe ne piju se nakon jela.
Italijani u espresu uživaju brzo, vrlo često s nogu, a odlučite li da sednete u kafiću, više ćete je platiti. Kraći od epresa je ristreto, a lungo ili amerikano je duži.
Valja imati na umu da amerikano ipak nije toliko blag poput američke kafe, a ima i osetno manje vode na količinu kafe. Kako biste brže došli k sebi nakon neprospavane noći, pomoći će doppio, odnosno dupli espreso.
Late makijato je mleko u koje se dodaje espreso, a za pripremu se koriste jednaki sastojci kao za kafe late, ali im se izgled razlikuje.
Late makijato bi trebalo da se posluži u visokoj čaši i pripremi tako da se jasno vide različiti slojevi.