Koji se kolači jedu u svetu za vreme praznika
Praznici ne bi bili tako veseli da ne idu u pratnji poslastica i kolača. Verujemo da ste već osmislili šta će se naći na vašem stolu, ali nije loše da se inspirišete desertima koji se tokom praznika jedu širom sveta.
Božićni kolač iz Engleske
Pošto Englezi cene tradiciju, nije ni čudo što se oblik ovog kolača pojavio već u srednjem veku. Tokom viktorijanske ere recept se približio onakvom kakvog ga danas poznajemo. Engleski božićni kolač prepoznatljiv je po tome što u sebi sadrži sušeno voće i začine, po tome što se delom kuva, i što se za njegovu pripremu koristi specijalna okrugla posuda.
Sutlijaš u Danskoj
Verzija slatkog kuvanog pirinča obično se jede na kraju božićne večere. Pravi se sa umućenom pavlakom, a na vrh se stavljaju blanširani listići badema, kao i sos od višanja. U jedan od sutlijaša sakrije se ceo badem, a ko ga nađe dobija poklon od nekoga ko je prisutan na večeri.
Slatka vekna iz Nemačke
Ovaj slasni kolač već se vekovima jede za vreme praznika. Prepoznatljiv je po gustom lepljivom testu, u kom se nalazi obilje putera. U testo se još ubacuju bademi, suvo grožđe, kandirani komadići pomorandže, i iseckana kora limuna. Na kraju pečenja kolač se premaže slojem putera i pospe prah šećerom.
Džinovska puslica sa Novog Zelanda
Desert je poznat kao pavlova, a ime je dobio po ruskoj balerini Ani Pavlovoj. Priča kaže da je tokom njene posete Novom Zelandu jedan kuvar kreirao ovaj kolač u balerininu čast. Osnovni sloj čini velika puslica, preko koje ide debeo sloj domaćeg šlaga, a na vrhu komadići svežeg kivija i bobičastog voća.
Kraljevska torta u Španiji
Dotična torta specifična je za katalonsku regiju, i konzumira se na praznik koji pada 6. januara. Torta izgleda kao venac, jer je okrugla i šuplja u sredini. Napunjena je marcipanom ili kremom od bundeve, a ukrašena kandiranim voćem i glazurom od šećera. U njoj se krije figurica i zrno boba. Ko nađe figuricu dobija zlatnu krunu napravljenu od kartona, dok onaj ko nađe zrno boba zadužen je da sledeće godine donese kraljevsku tortu.
Čokoladna cepanica iz Francuske
Ideja za ovaj kolač potiče od davnina, a vezuje se za paljenje badnjaka i obeležavanje početka zime, koji pada 22. decembra. Iz tog razloga podseća na komad ukusnog drveta, u čijoj se osnovi nalazi sunđerasto testo punjeno kremom i preliveno čokoladom.
Punjene krofne u Izraelu
Tokom praznika Hanuka, koji se slavi osam noći zaredom, obavezno se jedu krofne. Ali ne obične, već one koje su napunjene želatinastim džemom od jagoda. Važno je da se taj džem nazire u centru pržene krofne, a na kraju one obavezno bivaju posute prah šećerom.
Panetone iz Italije
Iako se panetone vezuje za Milano, njegovo originalno poreklo nije u potpunosti poznato. Legenda kaže da je jedan vojvoda iz Milana tražio specijalan praznični kolač, pa je mladi kuvar pripremio mekani mirisni hleb sa suvim voćem i grožđem. Kuvar se zvao Toni, pa su kolač prozvali pan del Toni (Tonijev hleb), što je kasnije preraslo u reč panettone.
Naslovna slika: www.kingarthurflour.com