Kuvanje jaja: Kako dobijamo rovita, a kako tvrdo kuvana jaja i kako se najlakše uklanja ljuska?
Meri Frensis Kenedi Fišer bila je američka novinarka koja je pisala o hrani. Iako je preminula 1992. godine, njeni kuvari i saveti i danas su aktuelni. Nedavno je jedna izdavačka kuća objavila njen kuvar “How to Cook a Wolf”, koji je prvi put izašao još davne 1942. godine.
U njemu Meri, između ostalog, govori o metodama koje koristimo prilikom kuvanja jaja i zašto ih smatra pogrešnim.
Ona ističe da je izraz “kuvanje jaja” zapravo netačan i da se tajna uspešne pripreme krije u činjenici da se jaja uopšte ne kuvaju. Fišer objašnjava da, kada ubacite jaje u kipuću vodu, žumance ostaje sirovo, dok se belance odmah skuva. Cilj je da se svi delovi jaja kuvaju jednako i istovremeno.
Zbog toga nudi dve opcije za koje smatra da daju dobre rezultate.
Naime, kako biste sprečili pucanje ljuske, predlaže da jaje najpre operete hladnom vodom, a zatim ga stavite u kipuću vodu. Ostavite ga na laganoj vatri koliko želite, a Fišer napominje da će se na taj način jaje skuvati jednako brzo kao kada voda kipi, ali će biti bolje kuvano, piše 24 sata.
Za drugu metodu predlaže da u maloj posudi uronite jaje u hladnu vodu, koju potom treba da brzo zagrejete. Čim voda krene da ključa, jaje je gotovo i spremno za konzumiranje. Ipak, priznaje da postoji jedan nedostatak – ovako napravljena jaja je teže oljuštiti.
Uz to, ovako skuvana jaje će biti meka, pa je to idealno samo za one koji vole rovita jaja. Za tvrdo kuvana jaja, moraćete da jaja držite u vodi i neko vreme nakon što ona proključa.
Za lako uklanjanje ljuske, naš savet je da skuvano jaje ubacite u sud pun hladne vode i pustite da u njemu odstoji oko 5 minuta.