Nekada ilegalno piće, vraća se na velika vrata: Slatko, voćno i alkoholno
Nekada ilegalno piće jedno je od najkontroverznijih u japanskoj istoriji. Doburoku se smatra pretečom, ili majkom sakea, pićem napravljenim od samo tri sastojka: pirinča, kvasca i vode.
Japanski viski, pivo i sake su neka od alkoholnih pića koja su prešla granice Zemlje izlazećeg sunca i našla put u supermarketima i stolovima širom sveta. Ali ako vas put odvede u Tokio, možda ćete naići na piće koje se zove doburoku.
Nekada ilegalno piće jedno je od najkontroverznijih u japanskoj istoriji.
Sake navodno potiče iz Kine, odakle je došao u Japan, gde je postao dom. Doburoku se pravi od istih sastojaka, ali je način proizvodnje drugačiji, zbog čega je slađi i sadrži manje alkohola – najčešće šest do osam odsto.
U osnovi, to je čist i sirov sake pre pasterizacije i filtriranja, izgledom koji podseća na mleko i grublje je teksture jer sadrži komadiće pirinča.
Ima voćnu aromu, sladak je, ali sadrži dosta kiseline. Ukus se poredi sa jogurtom. Njegova prošlost, baš kao i njegovo ime i izgled, prilično je mutna. Doburoku je bio omiljeno piće farmera i šintoističkih sveštenika, a 1855. godine samo u Edu (današnjem Tokiju) bilo je oko 450 proizvođača.
Ali nova vlada, zakoni i porezi doveli su do zabrane proizvodnje ovog pića kod kuće, a doburoku proizveden nakon tog trenutka počeo je da se zove mitsuzušu, odnosno tajno proizveden alkohol.
Međutim, čak i tokom ove zabrane, doburoku se mogao naći u Japanu, a šintoistički hramovi su ga i dalje mogli koristiti tokom rituala.
Iako je nekontrolisana proizvodnja alkoholnih pića kod kuće i dalje nelegalna, japanska vlada je 2003. godine dozvolila nekim kafićima, barovima i restoranima da ih komercijalno prodaju.
Danas ima 193 mesta širom zemlje sa licencom za prodaju doburokua, a stručnjaci predviđaju da će ih u budućnosti biti još više i da doba doburokua tek dolazi, piše punkufer.hr.