Ove knjige morate da pročitate bar jednom u životu
Ukoliko naredne knjige niste pročitali, uradite to bar jednom.
1. Voljena – Toni Morison
Smešten u period nakon Američkog građanskog rata, roman je inspirisan pričom o afro-američkoj robinji, Margaret Garner, koja je pobegla iz ropstva u Kentakiju krajem januara 1856. godine, bežeći u Ohajo…
2. Njihove oči su gledale Boga – Zora Nil Herston
Roman nužno predstavlja rekonstrukciju roda i identiteta Afro-Amerikanki, kao i politike oslobađanja i osnaživanja žena. Danas se ovaj romana smatra jednim od najznačajnih romana o afro-američkom ženskom iskustvu i predstavlja intertekst za buduća feministička dela.
3. Pomorandže nisu jedino voće – Dženet Vinterson
Roman govori o odrastanju devojčice u vrlo religioznoj porodici sa dominantnom majkom.
Svet devojčice Dženet nije nimalo jednostavan, kao što nijedan svet nikada nije. Ona živi u porodici koja pripada Pentakostalnoj crkvi i strastvena je vernica. Pripadnici te lokalne crkvene zajednice, kako nam to opisuje junakinja, sebe vide kao čiste, a sve ostale kao nečiste. Kao i brojne druge verske grupe, i pripadnici crkve naše junakinje traže spas u svojoj predanoj veri i moralnoj čistoti. Kako drugi, tako i Dženet. Dok se nije zaljubila u svoju poznanicu…
4. Gordost i predrasuda – Džejn Ostin
Nezaboravni klasik Džejn Ostin, donosi priču o slobodoumnoj devojci Elizabet Benet koja, kao i njene četiri sestre, mora da se uda za bogatog muža. Suočavajući se sa arogantim, imućnim gospodinom Darsijem, Elizabet se upušta u pronicljiva razmišljanja o životu, porodici i tradiciji, u jednom od najlepših ljubavnih romana svih vremena.
5. Orkanski visovi – Emili Bronte
Usamljena vresišta severne Engleske. Dve porodice, dva suprotstavljena sveta destruktivnih strasti i stidljivog konformizma. Neprevaziđenom dramskom snagom bezvremenog klasika, surova stvarnost svakodnevnog života stapa se sa neutoljivim strastima, dubokim emocijama i gnevom osvete, pripovedajući o nesreći ljudskog roda sputanog i poraženog sopstvenim ograničenjima.
Ova tragična ljubavna priča, burna poput severnog vetra koji briše pustarama Jorkšira, obuhvata dve generacije – od vremena kada je Hitklif, ostavši sam na svetu, došao da živi na imanju porodice Ernšo, pa sve do njegove smrti mnogo godina kasnije.
6. Male žene – Lujza Mej Alkot
Ovaj roman smatra se jednim od klasika američke književnosti.
Radnja je smeštena u vreme američkog građanskog rata. Priča prati četiri sestre na njihovom putu ka odrastanju. Uz pomoć majke, dok im se otac bori u ratu, devojke uče šta zapravo znači biti mlada žena.
Lujza Mej Alkot je kroz njihove likove stvorila četiri ličnosti sa kojima se mogu poistovetiti čitaoci različitih godina.
7. Orlando – Virdžinija Vulf
Orlandov život počinje u prvoj polovini XVI veka, i traje do danas. Orlando je, naizmenično, i muško i žensko – kao muškarac, kroz vekove, on je plemić, lovac, avanturista, zavodnik žena, ambasador, pisac… Kao žena, on je žena koja nosi sve moguće suknje – od balskih krinolina, do današnje mini… On je i žena, svakojaka – od kokote, preko intelektualke, do udate žene koja se porađa…
8. Moja genijalna prijateljica – Elena Ferante
Predgrađe Napulja, druga polovina pedesetih godina XX veka. S jedne strane siromaštvo i začeci nekog drugačijeg života, a sa druge bogatstvo mašte dve devojčice, Lile i Elene. Prva je mračna, žestoka, nepokolebljiva u svom odrastanju. Druga je blaga i naizgled potčinjena, ali upravo iz snage one prve uspeva da izvuče sopstvenu. Njihovo često surovo nadmetanje, nekad prikriveno, a nekad otvoreno, kao da drži to Elenino i Lilino neraskidivo prijateljstvo…