Vožnja u papučama: Da li je kažnjiva u Srbiji i kakva je situacija u inostranstvu?
Papuče, japanke i druga letnja obuća dobrodošla je tokom vrelih meseci ovog godišnjeg doba. Jedva čekamo da odemo na more i većinu dana provedemo u japankama, a ima i onih koji ovo zadovoljstvo mogu da priušte i u svakodnevnom životu.
Međutim, takva obuća ima i neke nedostatke, posebno ako sednemo za volan. Zbog japanki ili papuča imamo gori osećaj kada pritiskamo pedale automobila, što može biti izuzetno opasno za nas i druge učesnike u saobraćaju.
Šta kaže zakon?
Mada su mnogi ubeđeni da je zabranjeno voziti u papučama, sandalama ili japankama, u Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima ne postoji odredba koja to reguliše. Ipak, i dalje postoji mogućnost da dobijete kaznu zbog vožnje u ovakvoj obući u slučaju da je došlo do nezgode, koja je mogla biti izbegnuta da ste nosili prikladniju obuću. Na primer, ako vam je papuča zapela za gas ili vam je skliznula s noge pa ste izgubili kontrolu nad vozilom dok ste je tražili, a policijac na uviđaju proceni da je to razlog udesa, sigurno ćete biti kažnjeni.
Ako pak radite kao profesionalni vozač, moraćete da platite 50.000 dinara u slučaju da vas uhvate dok vozite u papučama ili drugoj sličnoj letnjoj obući.
Kako je u inostranstvu?
I u mnogim evropskim zemljama vožnja u papučama nije kažnjiva, osim ako vam se ne desi saobraćajna nezgoda i bude procenjeno da je izbor obuće krivac za nju. U Grčkoj, s druge strane, možete da budete kažnjeni sa 50 evra za vožnju u japankama ili papučama, dok je kazna za istu stvar u Španiji 80 evra. U Francuskoj se ovo ponašanje kažnjava sa 90 evra, u Velikoj Britaniji sa čak 500 funti.