Da li znate šta je “tečno drvo”: Pronalazak iz Beograda je danima hit u svetskim medijima, a mnogi od nas pojma nemaju čemu on služi
Već nekoliko dana društvenim mrežama širom sveta se šeruje fotografija čudnog bazena sa zelenom tečnošću iz Beograda koji se najavljuje kao velika inovacija u svetu ekologije i zaštite životne sredine.
U izuzetnoj novoj inovaciji, srpski naučnici razvili su ono što nazivaju „tečno drveće“ iliti “liquid trees”. Ovaj pronalazak, koji koristi nanotehnologiju za stvaranje tečne supstance koja imitira svojstva drveta, i ima potencijal da napravi revoluciju u širokom spektru industrija, od građevinarstva do proizvodnje energije.
Ovaj bioreaktor je postavljen ispred Opštine Stari grad u Makedonskoj ulici u Beogradu. Tečno drvo, predstavlja novo biotehnološko rešenje za prečišćavanje vazduha i smanjenje emisije ugljen-dioksida (CO2) u urbanim područjima, gde su koncentracije najveće.
Scientists create Liquid Trees; a tank full of water and micro-algae that could be an alternative to trees in urban areas. pic.twitter.com/PMFuqbfJK8
— Yup That Exists (@yupthtexists) March 29, 2023
Tim istraživača sa Univerziteta u Beogradu stvorio je tečno drveće korišćenjem celuloznih nanovlakna. To su neverovatno mala vlakna koja se nalaze u zidovima biljnih ćelija. Preradom tih vlakana u tečni oblik, naučnici su uspeli da stvore supstancu koja ima mnoga svojstva kao prirodno drvo, uključujući visoku čvrstinu ali i žilavost.
Jedna od ključnih prednosti tečnih stabala je ta što se mogu oblikovati u bilo koji oblik ili veličinu, što ih čini veoma raznovrsnim i prilagodljivim za raznu upotrebu.
Takođe se mogu napraviti od različitih biljnih izvora, uključujući otpadne materijale iz šumarske i poljoprivredne industrije, što ih čini visoko održivom i ekološki prihvatljivom alternativom tradicionalnim materijalima.
Još jedna potencijalna primena za tečno drveće je u energetskom sektoru. Nanovlakna koja se koriste za stvaranje tečnih stabala su visoko provodljiva, što znači da se mogu koristiti za stvaranje baterija visokih performansi i drugih uređaja za skladištenje energije. Tečno drveće bi se takođe moglo koristiti za stvaranje visoko efikasnih solarnih panela i drugih tehnologija obnovljive energije.
Sve u svemu, pronalazak tečnog drveća predstavlja veliki napredak u oblasti nanotehnologije i ima potencijal da transformiše širok spektar industrija. Kako srpski naučnici nastavljaju da usavršavaju i razvijaju ovu tehnologiju, biće uzbudljivo videti koje druge inovativne aplikacije otkriju.