Deseti Green Fest: Budućnost je na Zemlji!
Deseto jubilarno izdanje Međunarodnog festivala zelene kulture Green fest donosi veliki broj filmova koji su nagrađeni na najprestižnijim filmskim festivalima, panel diskusije i predavanja stručnjaka iz Srbije i sveta, izložbe i inovacije, BAZAR BEZ OTPADA – na kome će se predstaviti domaći „zeleni” preduzetnici”, kao i 44 filma u kategoriji kratkog i srednjeg metra iz celog sveta. Festival će biti održan od 15. do 18. oktobra u Domu omladine Beograda, pod sloganom Promeni igru! Budućnost je na Zemlji!.
Festival će svečano biti otvoren, u utorak 15. oktobra, u 20 časova, dugometražnim filmom Veliki zeleni zid, koji je imao svetsku premijeru na nedavno završenom Venecijanskom filmskom festivalu, u izvršnoj produkciji Fernanda Meirejesa (reditelj filma Grad boga). Glavni fokus filma je na akciji 11 afričkih nacija da zasade pojas od 8000 kilometara vegetacije u Sahelu – oblasti ispod pustinje Sahara. Priča se odvija kroz oči jedne od najvećih afričkih muzičkih zvezda i aktivistkinje Ine Modje i isprepletena je razgovorima i muzikom koju ona pravi sa muzičarima iz afričkih zemalja na putu zelenog pojasa.
Pre toga, 15. oktobra, u 19 časova biće svečano otvorena izložba i dodeljene nagrade pobednicima foto konursa Priroda u pozitivu.
Film Postanje 2.0 biće prikazan u sredu, 16. oktobra u 18 časova. Nosilac nominacije za nagradu Oskar, reditelj Kristijan Frej, nam donosi priču koja bi lako mogla da bude svrstana u kategoriju naučne fantastike, da nije istinita. U svetu još uvek postoje lovci na mamute, kao i naučnici koji žele da ožive ovu nestalu vrstu, što je samo početak u oživljavanju i drugih davno nestalih vrsta, stvarajući atmosferu kultnog Parka iz doba Jure. Film je osvojio specijalnu nagradu žirija na Sandens festivalu, kao i veliki broj drugih nagrada. Nakon toga, sledi film Uzalud protraćeno: Priča o bacanju hrane (u 20 časova). Izvršni producent, i protagonista koji nas vodi kroz priču, je jedan od najpoznatijih kuvara na planeti – Entoni Bordejn, čiji je ovo poslednji film. U saradnji sa kolegama, najboljim svetskim kuvarima, zajedno nam pokazuju kako hrana, koju smatramo za otpad, može da se transformiše u neverovatna jela.
Zbog izuzetnog interesovanja publike, u četvrtak, 17. oktobra od 18 časova na programu je film koji je premijerno prikazan prošle godine – Zelena laž. Film prati korporacije koje besramno koriste etiku i održivost kao marketinške alate, dok vešto sakrivaju istinu o nedelima koja čine zarad profita. Reditelj Verner Bote vas vodi u svet korporativnih obmana, lažnih sertifikata, uništavanja prirode i života ljudi, u cilju daljeg umnožavanja kapitala. Nakon smrti poslednjeg severnog belog nosoroga – Sudana, dolazi priča o potpunom nestanku jedne podvrste – film Rino dolari, koji počinje u 20 časova. Snimanje ovog istraživačkog filma je trajalo preko 2 godine, tokom kojih je ekipa filma pratila celokupan lanac trgovine od unajmljenih ubica nosoroga, preko rendžera koji ih štite, pa sve do krajnjih kupaca i prodavaca.
Poslednjeg dana festivala, posetioci će moći da pogledaju film Kako pojesti Uskršnje ostrvo, ispričan kao priča reditelja svom novorođenom sinu o istoriji svog naroda koji je sagradio preko 900 skulptura glava, izazovima koje ostrvo ima zbog brzog ekonomskog rasta, ali i borbi za očuvanje svoje kulture i životne sredine. Ovaj film je gotovo recept za napredak u kompleksnoj borbi za balansiranje rasta i održivosti sa kojom se suočavaju lokalne zajednice širom sveta.
Festival će biti zatvoren dodelom nagrada festivala i novim filmom u produkciji Leonarda Dikaprija More senki, u petak, 18. oktobra u 20 časova. Film nas vodi u svet organizovanog kriminala, kartela i ilegalne zarade na izlovljavanju retke vrste ribe – totoabe, koja se meri milionima. Zahvaljujući izvrsnoj atmosferi filma, scenariju, režiji i muzici ne čudi činjenica da je film osvojio prestižnu nagradu publike svetski poznatog Sandens festivala, kao i veliki broj drugih nagrada.
Svakog dana festivala, u 12 časova, na programu je film 2040 koji je premijerno prikazan na ovogodišnjem Festivalu Berlinale. Ovo je priča o nadi, koja posmatra veoma realne mogućnosti da ljudska civilizacija može da preokrene globalno zagrevanje i kroz taj proces unapredi živote svih živih bića. Film je pozitivna vizija o tome „kako može biti”, umesto distopijske budućnosti koja nam se često predstavlja.
Svi posetioci koji žele da pogledaju što veći broj filmova, tu je i program kratkog i srednjeg metra u okviru koga će biti prikazana 44 filma u kategorijama kratkog, animiranog, omladinskog, filma o prirodi i filmova iz regiona jugoistočne Evrope.
Obrazovni program festivala donosi predavanja i panel-diskusije koje će zagolicati vašu maštu. U saradnji sa Original magazinom i Fondacijom Novak Đoković razgovaramo na temu hrane budućnosti i uticaja proizvodnje hrane na klimatske promene i životnu sredinu. Sa StartIT centrom otkrivamo zelene start-up kompanije iz Srbije, učimo i pričamo o klimatskim promenama sa portalom Klima101, cirkularnoj ekonomiji i načinima kako pojedinci menjaju postojeću ekonomsku sliku sa Koalicijom 27, o održivim idejama za zaustavljanje globalnog zagrevanja sa inicijativom Nauka kroz priče, kao i temama o kojima se manje priča, kao što su zelene javne nabavke, ali i o ulozi filma kao sredstva za podizanje svesti i obrazovanje.
U izložbenom programu će biti predstavljene foto-izložbe, info-grafici i interaktivni modeli koji približavaju temu obnovljive energije, eksponat električnog bicikla – pobednički rad studenata ETF-a na međunarodnom takmičenju, izložba haljina od recikliranih materijala, prečistač vazduha zasnovan na algama, kao i socijalna preduzeća koja posluju u oblasti životne sredine. Pored toga, dva dana festivala, 16. i 17. oktobra će biti posvećeni i održavanju BAZARA BEZ OTPADA.
Ulaz na sve programe je besplatan, osim za filmove koji će biti prikazani u Velikoj Sali. Ulaznice se mogu kupiti na blagajni Ticket Vision u sklopu Doma omladine Beograda po ceni od 200 za pojedinačne i 150 dinara za grupne posete.
Green Fest se održava uz pomoć Ministarstva zaštite životne sredine, Grada Beograda – Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Francuske ambasade i Francuskog Instituta, fondacija Hajnrih Bel, kao i uz podršku mnogobrojnih partnera i prijatelja.