„Veliki rizik za čovečanstvo“: Ilon Mask i stotine stručnjaka potpisali peticiju za pauzu u razvoju AI
Peticija, koju uz Ilona Maska potpisuju stotine svetskih stručnjaka, odnosi se na tehnologiju moćniju od ChatGPT-a 4.
Ilon Mask i stotine svetskih stručnjaka potpisali su peticiju u kojoj se traži šestomesečna pauza u istraživanju veštačke inteligencije, ukazujući na “velike rizike za čovečanstvo”.
Peticija se odnosi na tehnologiju moćniju od ChatGPT-a 4, modela otvorene veštačke inteligencije pokrenutog sredinom marta, prenosi agencija Beta, pozivajući se na AFP.
U peticiji objavljenoj na web-stranici Future of Life oni traže moratorijum u istraživanjima dok se ne uspostavi sistem sigurnosti, uključujući i specijalna regulatorna tela za nadzor sistema veštačke inteligencije i tehnika koje će pomoći da se razlikuje realno od veštačkog, kao i institucije sposobne da upravljaju “dramatičnim ekonomskim i političkim poremećajima (posebno za demokratiju) koje će veštačka inteligencija izazvati”.
Peticija okuplja ličnosti koje su već javno izrazile strahovanja prema nekontrolisanoj veštačkoj inteligenciji koja bi prevazišla ljudska bića, a među njima su, osim Ilona Maska, vlasnika Twittera i osnivača SpaceX-a i Tesle, i suosnivač Apple-a Stiv Voznijak, član laboratorije veštačke inteligencije Googla Deep Mind, šef kompanije Stability AI Emad Mostak – konkurent kompaniji OpenAI, kao i stručnjaci za veštačku inteligenciju na američkim univerzitetima, inženjeri Microsofta i drugi.
„Nekontrolisana trka laboratorija AI-ja“
Sem Altman, izvršni direktor kompanije OpenAI, koja je stvorila ChatGPT, rekao je da je “malo preplašen” svojom kreacijom ukoliko bi bila upotrebljena za dezinformacije velikih razmera ili cyber napade.
“Kompaniji je potrebno vreme da se prilagodi”, rekao je Altman za ABC News.
Poslednjih meseci videli smo kako se laboratorije veštačke inteligencije zatvaraju u nekontrolisanoj trci da razviju i primene sve moćniji digitalni mozak koji niko, čak ni njegovi kreatori, ne mogu da razumeju, da predvide ili kontrolišu na pozudan način, navodi se u peticiji.
Autori peticije se pitaju da li treba da ostave mašinama da “preplave naše kanale informacija propagandom i lažima”, da li treba da automatizuju sva radna mesta, da razviju umove koji nisu ljudski, koji bi jednog dana mogli da budu brojniji, inteligentniji i da zamene ljude.
“Da li treba da rizikujemo gubitak kontrole nad našom civilizacijom”, pitaju se oni, navodeći da odluke o tome ne treba da donose lideri tehnoloških firmi.