Kako se ponašati kada vas napadne zmija, a kako prepoznati ujed otrovnice – savetuje dr Božić
Proleće je doba godine kad se nakon zimskog sna bude zmije širom Srbije. Sa lepim i toplim vremenom povećava se i verovatnoća da u prirodi sretnete ove gmizivce, te stručnjaci apeluju da ukoliko do tog neprijatnog susreta dođe ipak nema potrebe za panikom.
U izjavi za RTS, dr Verica Božić dala je nekoliko dragocenih saveta kako se sačuvati od ujeda zmije, ali i šta je najvažnije učiniti ako nam se to dogodi.
„U aprilu i maju, kada zmije izlaze iz svojih staništa, uvek imamo pojedine slučajeve ujeda, tako da je mnogo bitno biti oprezan“, rekla je za RTS dr Verica Božić iz niškog Zavoda za urgentnu medicinu.
Savetuje nošenje adekvatne obuće, štapa koji bi poslužio u slučaju da je potrebno da se reaguje, i upozorava da zmije ne treba dirati golim rukama, što se desilo u ovom slučaju.
„Zmije se brane, one nas napadaju kada se osete ugroženim“, objasnila je dr Božić, te dodala:
„Nekada postoji samo jak bol i kreće da otiče ekstremitet gde je ujed izvršen. Najbitnije je da se tada osoba stavi u stanje mirovanja i mobilisati, ako se radi o ekstremitetu. Ukoliko se radi o glavi, licu ili o ujedu direktno na krvni sud, to su mnogo brže reakcije i tu je potrebno što pre doći do zdravstvene ustanove ili pozvati Zavod za urgentnu medicinu, našu hitnu pomoć, da intervenišemo u što kraćem roku“, dodala je sagovornica RTS-a.
Doktorka kađe da ne treba primenjivati neke stare metode kao što su krstasto zarezivanje i isisavanje jer to, kako tvrdi – neće pomoći.
Doktorka Božić je potvrdila i da mesto ujeda izgleda drugačije kada je u pitanju otrovnica:
„Kreće da se javlja otok i promena boje kože, to je ono što nam je znak“.
Izvor: RTS.