Najlepši park prirode u Srbiji: Idealna i pristupačna destinacija za ljubitelje prirode
Ukoliko volite čistu prirodu, dobre staze za pešačenje i tišinu, Stara planima može da bude vaša idealna destinacija.
Na svega 312 kilometara od Beograda, 405 km od Novog Sada i samo 76km od Niša, nalazi se najčistiji i najbogatiji deo jugoistočne Srbije, Stara planina. Planinski venac koga drugačije nazivamo i Balkan, pruža se na istoku od Crnog mora pa sve do zapadnog vrha, Vrške čuke.
Bilo da birate autoput i isključenje za Zaječar ili autoput do Niša, od Beograda do ovog prirodnog bogatstva biće vam potrebno samo oko 4 sata.
Smeštaj i cene
Hotelski smeštaj pruža kompletan ugođaj Stare planine. U hotelu Stara planina i Babin Zub za oko 70 evra po danu možete uživati u punom pansionu.
Smeštaj u gradu kreće se od 30 evra za dvokrevetne sobe u hotelima na teritoriji Knjaževca i Pirota, dok seoska domaćinstva pružaju prenoćište i za 10 evra po osobi, dok je cena polupansiona oko 18 evra po danu.
Šta se sve može videti na Staroj planini?
Pre svega, Stara planina je poznata po najlepšim vodopadima u Srbiji. Vodopadi poput Bigra, Tupavice, Čunguljskog vodopada, Piljskog vodopada, kao i Kaluđerskog skoka neće vas ostaviti ravnodušnim.
Pored vodopada tu su i manasitiri i crkve kao što su Crkva Presvete Bogorodice, Manastir Svete Trojice i Sukovski manastir. Zavojsko jezero čini sjajno mesto za ribolovce, ali i kupače i posetioce koji traže osveženje tokom leta. Naravno, ovako bogata planina poseduje i veliki broj pećina, klisura i vidikovaca koji su takođe otvoreni za turiste i posetioce.
Manifestacije i aktivnosti na Staroj planini
Veliki broj sportskih aktivnosti i manifestacija čini ovu destinaciju privlačnom turistima širom sveta.
Snoubording i vožnja biciklom, trke i takmičenja u sportskim disciplinama poput navedenih pruža sportistima mogućnost da i na odmoru uspešno održe svoju rutinu vežbanja i treninga.
Manifestacije poput Molitve pod Midžorom na Đurđevdan, Sabora na panadžuru koji se odlikuje izvornom pesmom i igrom, Sabora na Kadibogazu kojim se oslobađa granica između Bugarske i Srbije, zatim vožnje kvadovima, uspona na Midžor tokom punog meseca i još mnoge druge aktivnosti i programi namenjeni turistima.
Flora i fauna Stare planine
Kao što smo već napomenuli, Stara planina bogata je endemičnim vrstama biljaka. Među njima ističu se rosulja, runolist, lincura, beli lokvanj, Pančićev pelen, kao i najmanji bor u Evropi, krivulj, crni bor i slično. Što se životijskog sveta tiče, tu možete sresti tetreba, belog orla, surog orla, droplju, sovu i druge. Od ukupno 160 vrsta ptica, čak 92 se vode kao prirodna retkost. Medved, srne, divlje svinje, jeleni, vide, divokoze, vukovi, lisice i druge šumske životinje udobno su smeštene u svom prirodnom staništu u šumama Stare planine.
Rezervati prirode
Na području Stare planine nalazi se nekoliko strogih rezervata prirode i prirodnih retkosti, a izdvojili bismo SRP “Arbinje” koji je pod zaštitom od 1985. godine, pod nazivom “Smrča”, formacije šume smrče, zatim lokalitet “Vražija glava”, odnosno stanište bora krivulja, lokalitet “Bratova strana” koje je stanište smrče, kleke, borovnice, tetreba i još mnogo rezervata koji su pod zaštitom i odlikuju se predivnim retkostim prirode. Svi oni deo su turističke ponude Pirota i Stare planine, dobro obeleženi signalizacijom i mestima za odmor i predah.