Savršeno mesto za izlet nadomak Beograda: Pomazite mangulice, pa uživajte na Tarzan plaži
Bojčinska šuma je izletište blizu Beograda koje je svoju popularnost steklo poslednjih godina. Sama šuma je prava oaza mira i beg iz grada u vrelim letnjim danima i ima veoma bogat sadržaj.
Bojčinska šuma je močvarna šuma u opštini Surčin i pripada reonu Obedske bare. Od 1965. je zaštićeni spomenik prirode.
Istorija
Kralj Aleksandar koristio je šumu koristio kao lovište, a za vreme Drugog svetskog rata bila je veoma značajan politički, vojni i ekonomski centar. U njoj je 1941. podignut partizanski ustanak u Donjem Sremu. U šumi se skrivao i narod iz okolnih sela, bežeći od Nemaca i ustaša.
Do partizanskih baza, kroz sredinu šume, vodi asfaltni put. Na razdaljini od 2 km od ulaza u šumu, na mestu gde su se nekad nalazile partizanske baze, u kojima se skrivala sremska vojska po zemunicama i katakombama, nalazi se spomen-obeležje postavljeno 1963. godine. U produžetku, naredna tri kilometra nalaze se bare i blato, pa je prohodnost otežana.
Mangulice i Bojčinsko kulturno leto
Bojčinska šuma je danas poznata po mangulicama i Bojčinskom kulturnom letu. Dok šetate stazama kroz gustu šumu nemojte se iznenaditi ako nešto počne da šuška, a iz grmlja se pomoli dlakava glava s njuškom. U pitanju su mangulice koje slobodno šetaju šumom. Ukoliko imate sreće da naiđete u vreme hranjenje, začućete groktanje svuda oko sebe i videti mangulice kako trčkaraju stazama u pravcu traktora koji donosi hranu.
Kome šetnja nije dovoljna, može da se rekreira i zabavi na trim stazi dužine dva kilometra, uz koju su postavljene prepreke, vozi fijakerim ili jaše lipicanere iz konjičkog kluba „Bojčin“.
Na početku Bojčinske šume 2010. godine je izgrađena letnja pozornica po projektu arhitekte Zdravko Milinkovića, na kojoj se održava Bojčinsko kulturno leto. U pitanju je festival koji traje pet meseci, od početka maja do kraja septembra. Program je svakog vikenda i čine ga pesničke večeri, pozorišne predstave, koncerti…
Ulaz na Bojčinsko kulturno leto, za svaki program je besplatan, dok posetioci mogu da daju dobrovoljni prilog.
U blizini je i restoran koji nudi domaća tradicionalna jela.
Druženje sa konjima
Konjički klub Bojčin za posetioce ima niz aktivnosti. Vožnja fijakerom kroz šumu bogatu hrastom, zovom, divljom ružom i lipom idelna je aktivnost za kraj vašeg izleta. Lipicaneri koji se gaje na ovoj ergeli dovoljno su pitomi za školu jahanja, kampove i programe za decu i rekreativno jahanje ljudi sa invaliditetom, kao i terensko jahanje.
Tarzan plaža
Nakon šetnje Bojčinskom šumom, nastavite ka Tarzan plaži koja se nalazi na Savi, u selu Progar.
Ako iz imena ove male skrivene plaže već nije jasno, njen najuzbudljiviji adut je „lijana“, kanap pomoću koje kupači uleću u reku.
Ali i ne samo to – iako je u tom delu obala izbetonirana s drvenim pontonom, okružena je pravom malom „džunglom“, zelenilom i cvećem.
Obično budu postavljene i ležaljke koje gosti mogu da koriste, a za kupače stoji upozorenje da vode računa o bezbednosti i ne udaljavaju se previše od obale, jer reka zna da povuče.
Plaža se nadovezuje na restoran, takođe nepretenciozan i ušuškan među drvećem, gde može da se predahne uz riblju čorbu, tu je i igralište, a provod na reci može se povezati sa obilaskom Obedske bare ili baš Bojčinske šume.