Šta se događa s morem u Istri? Kupanje u ovakvim uslovima nije lepo iskustvo, a ni ribari više ne mogu da love
U zadnjih par dana, istarske plaže ponovno su jače prekrivene sa tzv. morskom prljavštinom. Ne radi se, međutim, o nekakvom zagađenju nego je reč cvetanju mora koje je izraženo od juna.
Cvetanje mora došlo je i do Pule dok se većinu leta zadržavalo severnije od Rovinja. Sada se pruža do samog severa Jadrana, negde do linije Rimini-Pula, a deo cvetanja mora se može videti i u Kvarneru.
“U poslednja dva dana, intenziviralo se cvetanje mora uz našu i italijansku obalu. Ovaj put je došlo skroz do Pule. Do kada će se zadržati, ne znamo jer je pred nama period stabilnog vremena i nema vetra. Ova pojava je dakle konstantna u poslednjih dva meseca. Javili su nam se i ribari koji trenutno ne mogu da se rade jer im to jako otežava korišćenje mreže”, rekla je za Jutarnji list Danijela Marić Fankuhen iz rovinjskog Centra za istraživanje mora.
Ističe da svi oni koji poznaju more dobro znaju o čemu je reč i da se ne radi ni o kakvoj vrsti zagađenja. Pojava se tako dugo zadržava u ovom području jer nema jačih struja i cirkulisanja mora koje bi naslage “pomerile” s ovog dela Jadrana.
Marić Fankuhen je još pre mjesec dana objasnila da je cvetanje mora ili “mucillagini” u primorskim krajevima normalna prirodna pojava koja se dešava retko ovakvim intenzitetom. Cvetanje mora s formiranjem sluzavih naslaga poslednji put je zabeleženo pre dvadesetak godina. Od tad fenomen nije bio ovako intenzivan, objašnjava ova stručnjakinja.
Da podsetimo, rovinjski stručnjaci smatraju da razvoju ovog fenomena doprinosi pojačani uticaj reke Po koji je Centar za istraživanje mora zabeležio merenjima na okeanografskim bovama ispred Rovinja gde je izmeren rekordno niski salinitet ovog proleća. Satelitskim istraživanjima beleži se i rasprostranjenost i kretanje fenomena na nivou celog severnog Jadrana.
@regional.express.hr Kupači šokirani prizorima na pulskim plažama… Dr.sc. Neven Iveša objašnjava o čemu je riječ: "Stabilni vremenski uvjeti koji dosta dugo traju, toplina, specifično strujanje mora i blago popodnevni maestral pogoduju da se takve guste mase fitiolanktonskog cvata pojavljuju uz obalu zapadne Istre. S druge strane, istoč a obala Istre je kristalno čista." #pula #istra #plaže #more #kupači #cvjetanjemora #alge #turisti #fyp #regionalexpress ♬ original sound – Regional Express
“Stabilni vremenski uslovi, brzi porast temperature mora u kasnu zimu i rano proleće, izraženi gradijenti saliniteta i temperature, dosta padavina što u more donosi i puno hranjivih soli pogoduju procesima povećanja broja ćelija fitoplanktona. Trenutno cvetanje mora ove godine obuhvatilo je ceo severni Jadran od italijanske do hrvatske obale. Među uzrocima koji pogoduju stvaranju polisaharidnih eksudata su ograničenje fosfora i nagla povećanja temperature. Fenomen se ne događa samo u Jadranu nego i u drugim delovima Sredozemlja i nekim svetskim morima. Nedavno, u proleće i leto 2021. i 2022. fenomen je zabeležen u masovnom obliku u Mramornom moru u Turskoj”, rekla je Marić Fankuhen.
Dodaje da sluzave nasluge nastaju delovanjem fitoplanktona koji pod određenim uslovima proizvodi i izlučuje veliku količinu organskih materija, no tačni izvori i mehanizmi nastanka sluzavih naslaga još uvek nisu u potpunosti razjašnjeni. Vetrovi i površinske struje ih tokom dana najčešće nose prema obali, gde se akumuliraju, uglavnom u zatvorenim uvalama, lukama, plažama. Osim neugodnog osećaja na koži može se osetiti i neugodan miris kada sluz počne da se razgrađuje. Naslage su nošene vetrom i morskim strujama i pomeraju se u toku dana. Obično su u jutarnjim satima dalje od obale i mesto na kojima ih možemo videti zavisi od pravca vetra. Tako da se uvek mogu izabrati neke plaže na kojima nisu prisutne kada se odlučimo na kupanje, zaključila je Marić Fankuhen.