Cene su smešne, a tu je u komšiluku: Ovo bajkovito mesto već 800 godina živi u netaknutoj prirodi
Rumunska sela u ravnici savršena su za otkrivanje biciklom, a sigurno će vas iznenaditi i vrlo povoljne cene po kojima možete iznajmiti stare i tradicionalne kuće za odmor…
Tarnava Mare jedno je od sve ređih mesta u Evropi koje živi u netaknutoj prirodi. Reč je o idiličnoj rumunskoj regiji čiji stanovnici žive od poljoprivrede, i čiji se život zapravo nije ni promenio mnogo – već vekovima.
Ovo malo mesto nalazi se oko 150 kilometara severozapadno od Brasova u centralnoj Rumuniji, a ime je dobilo po reci Velika Tarnava. Područje su u 12. veku naselila saksonska germanska plemena na poziv mađarskog kralja Gejze II iz dinastije Arpadovića (isti onaj sin kralja Bele II čija su braća Ladislav i Stjepan dobila titule bosanskog tj. hrvatskog hercega), piše punkufer.hr
Došli su kako bi pokrenuli život i ekonomiju u ovom ruralnom trouglu, ali i odbranili teritoriju od osmanske vojske koja je nadirala. Tako su naselili plodan pojas podno Karpata i podigli utvrđene crkve i skloništa u doba opsade.
Tradicionalni život nije se mnogo menjao narednih 800 godina kada je počeo Drugi svetski rat, pa su mnogi regrutovani u nemačku vojsku – a mnogi su kao sovjetski ratni zarobljenici poslati u sibirske radne logore.
Kad je na vlast u Rumuniji još došao komunistički vođa Nikolaje Čaušesku koji će ostati na vlasti do pogubljenja 1989. godine, mnogi su se preselili u Nemačku.
Tako su Saksoni praktično nestali s područja Transilvanije. Ovde ih je ostalo svega desetak, ali ti koji su ostali još uvek žive kao nekad, u bliskoj vezi s prirodom. To se vidi u arhitekturi kuća, kočijama na konjsku zapregu, nameštaju… Jedna od sedam preživelih utvrđenih crkvi koje smo spomenuli danas se nalazi i na UNESCO-ovoj listi svetske baštine u Evropi, a potiče iz 12. veka.
Srećom, danas postoji jedna fondacija koja je prepoznala vrednost ali i atraktivnost ovih domaćinstava, pa su mnoga od njih zahvaljujući njoj obnovljena. I to rukama lokalnih majstora koji su koristili originalne tehnike i materijale poput gline, kreča, cigle, borovine, hrastovine…
Ako posetite regiju Tarnava Mare, moći ćete da posetite radionice u kojima upravo u ovim trenucima vredne ruke vrte glinene posude i oživljavaju tradicionalnu plavu keramiku.
I naravno, ono najbitnije za putnike i ljubitelje neizvikanih destinacija: u ovim starim domaćinstvima danas možete i da prenoćite zahvaljujući projektu „Experience Transylvania“.
Rumunska sela u ravnici savršena su za otkrivanje biciklom, a sigurno će vas iznenaditi i vrlo povoljne cene po kojima možete da iznajmite ove kuće. Naime, cene se uglavnom kreću u proseku od 20 do 30 evra po osobi za noćenje (s tim da neke kuće mogu da prime i desetak ljudi). Ako baš želite luksuz, za neke ćete morati da izdvojite „čak“ između 50 i 65 evra za noć.
Izvor: punkufer.hr
Naslovna fotografija: Shutterstock